Ha betegség támad meg, az esetek többségében annak, fogalmazzunk úgy, hogy szemmel látható jelei, tünetei vannak. Ezeket ha nem vesszük észre időben, vagy nem tulajdonítunk jelentőséget nekik, később könnyen megbánhatjuk.
A szemünk is egy árulkodó szerv, ezért ha a következő 8 elváltozást észleljük rajta, vagy környékén, akkor keressük fel orvosunkat.
1. A szempillák tövénél kialakuló szőrtüszők
Ezek a kis szőrtüszők rendszerint pár nap múlva elmúlnak, de ha mégsem vagy rendszeresen visszatérnek, akkor félő, hogy ritka daganatos betegségben szenvedünk, amit úgy hívnak, hogy faggyúmirigy daganat.
2. A szemöldök gyérülése, hullása
Ennek sok oka lehet, de leginkább a pajzsmirigy problémák állhatnak a háttérben, így érdemes szakemberhez fordulni.
3. A látás elködösödése
Amennyiben látásunk ködössé válik, és gyakori szemviszketés is kínoz, főként mikor a számítógép képernyője előtt ülünk, ez a fáradt szem szindrómának “köszönhető”, amit többek között a képernyő fényerősségének nem megfelelő beállítása okoz.
4. Vakfolt
Ezek a teljes képkiesések leginkább migrénes fejfájások miatt alakulnak ki.
5. A szemgolyók kidülledése
Ez a rendellenesség is a pajzsmirigyek betegségével hozható összefüggésbe, főleg a pajzsmirigyek túltengése okozhatja ezt.
6. A szemek besárgulása
Főleg a kisbabáknál szokott előfordulni, ha viszont felnőtteknél is jelentkezik, akkor a leggyakoribb ok a sárgaság nevű hepatitisz betegség.
7. Látásromlás cukorbetegeknél
Akiknek baj van a cukorszintjükkel, azoknak előbb-utóbb a látásukkal is gondok adódnak, mivel a betegség megzavarja a szem vérellátását, így évről évre gyengül a diabéteszesek látása.
8. Kettős, zavart látás
Ha hirtelen alakul ki ez a rossz látás, akkor félő, hogy az illető agyvérzést kapott, így azonnal hívni kell a mentőket.