Tudtad, hogy évente közel 700 európai haláleset következik be a mozgásszegény életmód miatt, míg mintegy 350 ezer korai halálért felelős az elhízás? A Cambridg-i Egyetem szakemberei szerint napi 20 perc sétával megelőzhetnénk a mozgáshiány miatt jelentkező betegségek kialakulását. A megállapítás nemcsak a túlsúlyos vagy hízásra hajlamos emberek esetében érvényes, hisz a vékony embereknek is jóval nagyobb eséllyel lesznek egészségügyi problémáik, ha keveset, vagy egyáltalán nem mozognak.
A kutatók 12 éven át követtek figyelemmel 334 161 európai lakost. Az évek során rendszeresen nyilvántartották, hogy mennyit mozogtak, milyen a derékbőségük, valamint hányan haláloztak el közülük.
„A korai halál főleg azok esetében következett be, akik nem mozogtak, és ez a normális súlyú, a túlsúlyos és az elhízott emberekre egyaránt jellemző volt” – mondta Ulf Ekelund, a kutatásban résztvevő szakember. Megjegyezte: ha a mozgáshiányt teljesen felszámolnák Európában az 7,5 százalékkal csökkentené az elhalálozási arányt, míg az elhízás felszámolása csak 3,6 százalékkal csökkentené a halandósági rátát. A norvég szakember úgy vélte: természetesen fontos, hogy az elhízás arányait is mérsékeljék, ám az is fontos lenne, hogy a testmozgást közegészségügyi stratégiaként ismerjék el. Ulf Ekelund egyébként maga is rendszeresen sportol, hetente öt órát tölt intenzív sífutással.
A kutató hangsúlyozta: az egészséges váltás napi 20 perc tempós sétát vagy ennek megfelelő más testmozgást feltételezne, ez pedig simán beleférne a legtöbb ember egy napjába. A mozgáshiány és az elhízás miatt jelentkező betegségek szinte azonosak, míg a 2-es típusú cukorbetegség az elhízottak között gyakrabban fordul elő. Az életmódváltás megőrzi a szív egészségét, azonban a testmozgást könnyebb elkezdeni és folytatni, ha nem vagyunk túlsúlyosak – mondta a szakember.
A kutatási eredményeket biztosan Törökországban is olvasták, ahol Edirne régió kormányzója az elhízás elleni kampány jegyében megtiltotta, hogy a középületekben az első három emeletre közlekedők a liftet használják. Kivételt csak a kórházak és a szanatóriumok jelentenek, valamint azok a személyek, akik orvosi okokból nem tudnak lépcsőzni. A kormányzó szerint a lift helyetti lépcsőzés egy nappal hosszabbítja meg az életet.