Első alkalommal sikerült egy működő szervet növeszteni egy élő állat testében – jelentették be skót tudósok, akik egereken végezték el a kísérletet. A sejteket egy egér csecsemőmirigyében, az immunrendszer egyik fontos részében fejlesztették.
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
A szív környékén található mirigy ugyanis a fertőzések ellen küzdő T-sejteket termeli. A kutatócsoport eredményei szerint az áttörés átalakíthatja a szervátültetést, ugyanakkor az emberi használatra évek múlva kerülhet csak sor.
Az Edinburgh Egyetem kutatói az egérembrió sejtjeit genetikailag olyanra programozták, amilyenek a csecsemőmirigyben is találhatók. A sejteket más, T-sejtek kialakulását támogató sejtekkel keverték össze, majd beültették egy egérbe, ahol a sejtek működőképes csecsemőmiriggyé alakultak. Próbálkozások ugyan korábban is voltak működő szervek kifejlesztésére, ám a mostani alkalommal teljes mértékben sikerült ezt véghezvinni, hisz a szervnek a külső kéregállománya és a belső velőállománya is létrejött, és még T-sejteket is termelt.
Az eredmények jó hírt jelenthetnek azok számára, kik működő csecsemőmirigy nélkül születtek, és azon idősek számára is, akiknek gyengül az immunrendszerük. A teljes megvalósuláshoz azonban további kutatásokra van szükség, ugyanis egyelőre a sejtek embriókban, és nem saját sejtből készülnek, valamint a rákos burjánzások veszélyét is el kell hárítani. Jó hír viszont, hogy a mesterséges szervek területe egy dinamikusan fejlődő tudományág, és valószínűleg már nem kell sokáig várni az áttörésre.