Valljuk be, hogy szülőként az utolsó, amit hallani szeretnénk gyerekünk szájából az az, hogy:” Utállak!” Hiszen annyi áldozatot hozunk gyerekeinkért, szeretve és elfogadva őket feltételek nélkül. Előfordul azonban, hogy féktelen haragjukban mégis elhagyja szájukat ilyen kijelentés, és ez a szülő számára rendkívüli kellemetlen és fájó helyzetet okozhat.
Jodie Benveniste, pszichológus, szülői szakorvos, a Parenting Intuitiv applikáció létrehozója, úgy véli, hogy az ilyen fajta kijelentésekre a szülőknek úgy kellene tekinteniük, mint egyfajta lehetőségre, hogy gyerekeiket szeretettel, türelemmel és megértéssel a jó út felé tereljék. Legtöbb szülő első reakciója gyereke ilyen fajta kijelentésére: „Hogyan merészeled?” „Micsoda arcátlanság részedről!”, vagy „Milyen kegyetlen vagy!” Ha szülőként leragadunk ezeknél a gondolatoknál, elhatalmasodhat rajtunk a harag, a szomorúság, érzése és ez csak ronthat a kialakult helyzeten.
De ha belátjuk azt, hogy gyermekünknek azért van ilyen kitörése, mert még nem tanulta meg kezelni az érzelmeit, akkor úgy tekinthetünk az esetre, mint egy jó lehetőségre a tanuláshoz. Ha egy kis időre felhagyunk a józan gondolkodással és az érzelmeinkkel, akkor az ilyen helyzeteket kiaknázhatjuk arra, hogy gyerekeink érzelmi világát fejleszthessük általa, mert részükről ezek a kitörések azért történnek, mert ezek által tudják megtanulni kifejezni és kezelni az érzelmeiket.
Leülve, nyugodtan, higgadtan átbeszélve a történteket, sokat segíthetünk gyerekünknek érzelmei feldolgozásában. Ha azt mondjuk neki: ”Látom, hogy nagyon dühös vagy!” – ezzel a mondatunkkal rávezethetjük arra, hogy elismerje, tényleg dührohama volt valamiért.
Ezt már olvastad? 5 ártalmas élelmiszer, amit jobb, ha nem adsz a gyerekednek!
Ha már megnyugodott, mindenféleképpen beszéljünk vele a történtekről, megkérdezve őt: „Hogyan érzed most magad?” Ebből a kérdésből kiindulva, megbeszélhetjük, hogy milyen más módon tudná levezetni adott esetben a felgyülemlett érzelmeket anélkül, hogy számunkra bántó kifejezéseket használna.
A megbeszélést követően, még ha nem is tudja majd a gyerek kifejezni azt, hogy hogyan is érzi magát az érzelmi kitörése után, csak tettünk valamit annak érdekében, hogy esetleg ne ismétlődjön meg ez a kellemetlen helyzet.
Tehát, ha ilyen helyzet adódik, szülőként vegyünk egy nagy lélegzetet és leereszkedve gyermekünk értelmi szintjére nyugodt hangon és szeretettel mondjuk azt neki, hogy: „Tudom, hogy most nagyon haragszol, de azt hallani tőled, hogy „utálsz” számomra nagy fájdalmat jelent”.
Az ilyen beszélgetések során rávezethetjük gyerekeinket a családi értékek fontosságának elsajátítására, arra, hogy a mi családunkban nem használunk ilyen bántó szavakat egymással szemben. Ezen értékek mentén haladva tudja majd gyerekünk kialakítani önmaga számára a helyes viselkedésformát és érzelmi intelligenciát.
Ezt már olvastad? A gyereked egész életedben szeretni fog és melletted lesz, ha elkerülöd a következő 7 nevelési hibát!
Tehát ha hasonló helyzetbe kerülünk, jobban tesszük, ha nem vesszük személyes támadásnak gyerekünk kijelentését, hanem uralkodva érzéseinken arra használjuk fel a helyzetet, hogy gyerekünket okítsuk általa.