Egyre agresszívebben terjed a Zika-vírus, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzései szerint csak a két amerikai kontinensen ebben az évben 4 millió ember fertőződhet meg a vírussal, leginkább a brazilok vannak kitéve a fenyegetésnek. Gondot jelent, hogy a szakemberek még nem tudnak mit kezdeni a problémával, nincs kifejlesztve sem kezelés, sem pedig védőoltás, így akár súlyosabb következményei is lehetnek ennek a kórokozónak a globális egészségügyi helyzetre nézve, mint az ebolajárványnak.
A Zika-vírust először 1947-ben, Ugandában, egy majom szervezetében mutatták ki. A vírus ma már annyira alkalmazkodott a körülményekhez, hogy az embert is képes megfertőzni.
Hogyan terjed?
A vírust a szúnyogok hordozzák, a csípésükkel fecskendezik be az ember szervezetébe, de a szakemberek azt gyanítják, hogy a vírus továbbadható emberi testnedvekkel is, így szexuális úton is terjedhet, mivel a vírust már kimutatták az ondóban is. Az is aggodalomra adhat okot, hogy a fertőzött kismama is megfertőzheti magzatát, ami egyes esetekben kóros kisfejűséget okoz, ami azt jelenti, hogy a születendő gyerek feje nem fejlődik ki rendesen. Ilyen esetből 4 ezret azonosítottak Brazíliában. Egy másik veszélyforrást jelent, hogy a vírus hatására a halva születések száma is emelkedőben van.
Ezt leszámítva a vírus által okozott betegség tünetei nem vészesek, könnyű lefolyásúak, enyhe láz, fájdalomérzet, kivörösödött szemek, kimerültség jellemző.
Diagnózis
Mivel még nincs egy kialakul célzott kezelés, egyelőre szövettani vizsgálatot kell elvégezni, hogy bebizonyosodjon a vírus jelenléte a szervezetben. Egy németországi laboratóriumban azon dolgoznak, hogy a vizeletből is ki lehessen mutatni a vírust, de még ez a módszer is kérdéses.
Leginkább a kismamák vannak kitéve a veszélynek, és azok, akik külföldön, főként Dél-Amerikában tartózkodnak, vagy onnan tértek haza. Ebben az esetben ajánlott elkerülni a teherbeesést, érdemes hatékony fogamzásgátló módszereket alkalmazni.
Ha egy fertőzésveszélyes országból érkeztünk haza, és gyereket várunk, azonnal forduljunk orvoshoz, minden részletről számoljunk be, hogy a kivizsgálás során a szakember minden információ birtokába lehessen.
Ajánlott elhalasztani az utazást, vagy elkerülni a következő országokat: Dominikai Köztársaság, Thaiföld, Venezuela, Brazília, Maldív-szigetek, Argentina. Ha ez nem lehetséges, akkor szúnyogcsípésekről lévén szó, próbáljuk megakadályozni, hogy a vérszívók megfertőzzenek, ezért viseljünk hosszú vastag ruházatot, használjunk szúnyogriasztó készítményeket, amelyek elpusztítják a rovarokat.