KuriózumVan egy meglepően egyszerű módja annak, hogy eltávolítsuk a mikroműanyagokat az ivóvízből

Van egy meglepően egyszerű módja annak, hogy eltávolítsuk a mikroműanyagokat az ivóvízből

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Alig néhány évtized alatt, a világunkat teljesen belepte a műanyag. Nemcsak abban az értelemben, hogy manapság alig kapni olyan terméket, ami ne lenne becsomagolva legalább egy réteg műanyagba, hanem már a vízben is megtalálhatók e szintetikus anyag részecskéi, amit napi rendszerességgel megiszunk. Sokkoló, mennyi műanyagot juttatunk be a testünkbe az ételek és italok révén!

Ahogy az anyatermészet sem, úgy a szervezetünk sem képes lebontani ezt a káros anyagot. Szerencsére, a tudósok találtak egy kézenfekvő módszert, amelynek segítségével a vízben lévő mikroműanyagot sikeresen el tudjuk távolítani – írja a Science Alert. A kínai Guangzhou-i Orvosi Egyetem és a Jinan Egyetem csapata lágy és kemény (ásványi anyagokban gazdagabb) ivóvízzel is végzett vizsgálatokat.

„A központosított víztisztító rendszerekből kiszabaduló csapvíz nano/mikroműanyag-tartalma (NMP) világszerte egyre nagyobb aggodalomra ad okot, mivel a vízfogyasztáson keresztül potenciális egészségügyi kockázatot jelent az emberekre nézve” – számolnak be a kutatók a februárban megjelent tanulmányukban.

A kísérletben a tudósok nano- és mikroműanyagokat adtak a vízhez annak felforralása és szűrése előtt. Azt figyelték meg, hogy a forralási és szűrési eljárás az NMP-k akár 90 százalékát is eltávolítja, bár a hatékonyság a víz típusától függően változott. A szakemberek megállapították, ez a módszer a legtöbb embernek kézenfekvő otthoni megoldás egy tisztább ivóvíz fogyasztása érdekében.

„Ez az egyszerű vízforralási stratégia képes ’fertőtleníteni’ az NMP-ket a háztartási csapvízből, és potenciálisan képes ártalmatlanítani az NMP-k vízfogyasztáson keresztül történő emberi bevitelét” – árulta el Zimin Yu, a Guangzhou-i Orvosi Egyetem biomérnöke.

A kemény csapvízből vett mintákból például sikerült a csapatnak az NMP-k nagyobb koncentrációját eltávolítani. A melegítés hatására ugyanis ebben a fajta vízben vízkő (vagy kalcium-karbonát) képződik.

A konyhai vízforralók belsejében gyakran látható meszes anyag a műanyag felületén képződik, mivel a hőmérséklet változása a kalcium-karbonátot a vízből kiszorítja, és a műanyagdarabokat egy kéregbe zárja.

„Eredményeink azt mutatták, hogy az NMP kicsapódásának hatékonysága a víz keménységének növekedésével nőtt forraláskor” – részletezi a kutatócsoport.

Még lágy vízben is, ahol kevesebb kalcium-karbonát csapódik ki, az NMP-k nagyjából egynegyede távozik a forralással a vízből. A meszes műanyagdarabokat ezután egy egyszerű szűrő segítségével lehet eltávolítani, például a tea szűrésére használt rozsdamentes acélhálóval, magyarázzák a kutatók.

Korábbi tanulmányok polisztirol, polietilén, polipropilén és polietilén-tereftalát darabkákat mértek az ivóvízben, amelyet naponta változó mennyiségben fogyasztunk. Ezek azonban a mikroműanyagokkal együtt távoznak a vízből, ha felforraljuk – vélekednek a tudósok.

„Úgy tűnik, hogy a forralt víz fogyasztása életképes hosszú távú stratégia az NMP-nek való globális kitettség csökkentésére” – vonták le a következtetést a kutatók. Manapság viszont csak a Föld bizonyos régióiban hagyomány, a legtöbb ember ugyanis palackozott ásványvizet fogyaszt.

A kutatók remélik, hogy a fent felsoroltak elegendő motivációt jelentenek arra, hogy a forralt víz fogyasztása ismét elterjedt szokássá váljon, a saját egészségünk érdekében. Azt egyelőre nem tudni, mennyire káros a szervezetünkre nézve a benne felhalmozódó műanyag, annyit viszont sejthetünk, hogy jóra nem vezet. Korábban már felmerült a műanyagok és a bélmikrobiom változása, valamint a szervezet antibiotikum-rezisztenciája közti összefüggés.

„Eredményeink megerősítettek egy könnyen megvalósítható stratégiát az emberi NMP-expozíció csökkentésére, és lefektették a további, sokkal nagyobb számú mintával végzett vizsgálatok alapjait” – írják a szerzők az Environmental Science & Technology Letters című folyóiratban megjelent tanulmányban.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek