KuriózumMiért romlik meg az alma belseje?

Miért romlik meg az alma belseje?

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Ha gyümölcsérés után nem távolítjuk el idejében a túlérett gyümölcsöket a fáról, akkor számítani kell különböző fertőzésekre. Ezek közül az egyik leggyakoribb a Monilinia fructigena gomba, ami ún. barna rothadást okoz.

romlott-alma

Legveszélyesebb hordozói a fán maradó és a földre hullott gyümölcsmúmiák, amelyekben benne vannak az előző évi ún. exogén sztrómák, ezek pedig konídiumokat hoznak létre, amelyek a fertőzést okozzák. A termések a tárolókban sincsenek biztonságban, hisz a kórokozó itt is fertőz, kiváltképp, ha magas a hőmérséklet és a páratartalom.

Tünetei: növekedő, rothadó barnás folt a sebzés körül, ami végül az egész gyümölcsöt beborítja. A barna rothadó folton okkersárga, exogén sztrómák jelennek meg. A fán a gyümölcsök összeaszalódnak, mumifikálódnak és egy részük le is hullik. A talajon lévő, lehullott gyümölcsök talajjal érintkező felületükön elfeketednek. A tárolóban pedig egyértelmű tünet a fekete alma.

Védekezni úgy lehet ellene, hogy a fán maradt és a földre lehullott gyümölcsöket mielőbb összegyűjtjük, majd megsemmisítjük. Kiváló megoldás erre a talajba forgatás. Továbbá a rovarkártevők ellen is védekezni kell, ugyanakkor jégverés és egyéb hasonló sérülések után gyors permetezés szükséges, mivel a kórokozó a sebesüléseken keresztül fejti ki hatását.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek