A téli ünnepeket követően, több személy számára egy kevésbé jó időszak következik. A pszichológiai gyakorlatból kiderül, hogy a téli ünnepek utáni időszakot a szomorúság, a melankólia, az izgatottság, a szorongás, az alvászavar és a fáradtság jellemzi.
Érzelmi és fiziológiai állapotról beszélünk, amelyek az emberek több mint 60%-t érintik. A pszichológusok azt mondják, hogy a téli ünnepek utáni depresszió szinte normálisnak tekinthető, mivel természetes, hogy január elején nem igen van kedvünk a munkához, a fáradság miatt.
Az ünnepet követően, amikor a nagy családi összejövetelek különös hangulatát éltük át, mely sajnos nagyon gyorsan tovaillan, hirtelen nehéz újra felvenni az élet szokásos ritmusát.
A pszichológusok szerint, az ünnepnapokat követő depressziót számos tényező okozza: az ünnepek alatti plusz kilók felhalmozódása, az alacsony hőmérséklet, vagy a rövidebb és kevésbé napsütéses napok.
”Mindezek a tényezők kumulatív hatásúak” – állítja Dr. Angelos Halaris, a Loyola Egyetem pszichiátere, aki a depresszió kezelésére szakosodott.
„Az ünnepek utáni első héten és a hónap hátralévő részében a depresszió eseteinek száma folyamatosan nő.” – mondja a pszichiáter.
A depresszió tüneteinek felismerése az első lépés ennek az időszaknak a sikeres leküzdésére. A pszichológus szakemberek így határozzák meg a depresszió ezen formájának leggyakoribb tüneteit:
- megmagyarázhatatlan fáradtság;
- nosztalgikus hangulat;
- szorongás;
- állandó szomorúság;
- étvágytalanság / magas étvágy;
- koncentrációhiány;
- alvászavarok (álmatlanság vagy túlérzékenység) stb.
Íme, néhány javaslat, ennek az állapotnak a leküzdésére:
- Ez idő alatt tanácsos elkerülni a családi konfliktusokat.
- Minél több időt töltsünk a gyermekek körében, hiszen ők kimeríthetetlen energiaforrást jelenhetnek számunkra.
- Célszerű, hogy megtervezzük ez idő alatt akár a nyári nyaralásunkat, elfoglalva magunkat az úti cél kiválasztásával.
- Keressünk könnyű filmeket vagy könyveket, hiszen ez az aktív pihenés módja.
- Hallgassunk zenét, és a lehető legtöbb időt töltsük a ház legvilágosabb helyén.
- Az alvás nagyon fontos, meg kell szerveznünk lefekvésünket, és minden este azonos időben tegyük ezt.
- Rendkívül jó hatással bír, ha naponta néhány percet sportolunk, akár sétálunk.
- Tervezzük meg a napi étrendünket, fogyasszunk minél több zöldséget és gyümölcsöt, valamint egészséges zsírokat.
A szakemberek biztosítanak arról, hogy ezek a kellemetlen érzelmi és fiziológiai állapotok, átmenetiek, és körülbelül egy héten belül el kell tűnniük. Ha azonban a szorongása és a szomorúság érzése, valamint a depresszív állapot folytatódik, ez esetben ajánlatos egy pszichoterapeuta célirányos segítségét kérni.