A csapból is az folyik, hogy napi rendszerességgel fogyasszunk friss zöldséget és gyümölcsöt – nem hiába. A növényi rostok és a zöldségekben, főként a gyümölcsökben lévő vitaminok és ásványi anyagok bizonyítottan képesek csökkenteni a depressziót, növelni a vázizomtömeget és kiegyensúlyozni a szervezetünk belső mérlegét, az egészségünk és jólétünk érdekében. Egy friss kutatás szerint pedig, egyetlen gyümölcs napi fogyasztása 4 héten át javítja az inzulinrezisztenciát, csökkentve a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét!
Az Illinois Institute of Technology táplálkozáskutató központja érdekes megállapítást közölt. Legfrissebb kutatásuk azt bizonyítja, hogy egy különösen kedvelt és ízletes gyümölcs olyan értékes tápanyagokat rejt, amelyekkel akár négy hét alatt is javítható az inzulinrezisztencia.
A Nutrients című szaklapban megjelent tanulmány azt vizsgálta, hogy bizonyos gyümölcsök mindennapos fogyasztása miként hat a 2-es típusú cukorbetegségre hajlamos emberek vércukorszintjére. Ennek értelmében a résztvevőket szigorú kritériumok alapján választották ki – az alanyoknak kötelezően túlsúlyosaknak vagy elhízottaknak kellett lenniük krónikus, alacsony fokú belső gyulladással, és az éhgyomri vércukorszintjüknek a prediabéteszes tartományban kellett tartoznia.
A 48 felnőttből álló csoportot, akik átlagosan 38 évesek voltak, és átlagos BMI-jük 30,5 volt, összesen 4 hétig követték nyomon, miközben két csoportra osztották őket. Az A csoport naponta 2 csésze gyümölcsöt evett, míg a B csoport kalóriatartalmilag megfelelő kontrollételt fogyasztott, gyümölcs nélkül. Ez volt a kötelező szempont, egyébként a szokásos életmódjukat kellett követniük.
A kísérlet végén megmérték a résztvevők éhgyomri vércukorszintjét, és megállapították, hogy az A csoport szintje jelentősen alacsonyabb volt, mint a kontroll B csoporté. És itt jön a lényeg: a gyümölcs, amit az A csoport fogyasztott, a mangó volt!
A rendszeresen mangót fogyasztó csoport 51,2%-os javulást mutatott az inzulinérzékenységben a kontrollcsoporthoz képest. Ez azt jelenti, a mangóevők szervezete sokkal jobban feldolgozta és hasznosította az inzulint a korábbi eredményeikhez és a kontrollcsoporthoz képest, így összességében jelentősen kisebb kockázatot jelentett számukra a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása. Ezek az eredmények pedig azt mutatják, hogy létezhet biztonságos, természetes és ízletes módja a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésének.
Bár az emberek gyakran épp a cukortartalmuk miatt kerülik a gyümölcsöket, ez a tanulmány azt is bizonyítja, hogy nem mind káros, ami édes: a mangó valójában segíti az anyagcsere egészségét, nem pedig károsítja azt, holott finom és édes. De miért éppen a mangó volt a „tesztalany”? Egyrészt lehet azért, mert a kutatást a Nemzeti Mangótanács finanszírozta. Másrészt pedig a mangó egy igazi vitaminbomba!
1. A mangó polifenolban gazdag: ezek olyan növényi eredetű másodlagos anyagcseretermékek, amelyek legfontosabb tulajdonsága az antioxidáns hatás. Mint kiderült, hozzájárulnak a vércukorszint csökkentéséhez, és javítják az inzulin működését.
2. A mangó magas rosttartalmú: ezáltal lassítja az emésztést és megelőzi a vércukorszint kiugrását. A dietetikusok gyakran javasolják a rostbevitel növelését, ami ráadásul a bélműködésre is jótékonyan hat.
3. A mangó vitamin- és antioxidáns-tartalma is jelentős: sok benne a C-, A-, E-, K- és B-vitamin, valamint olyan erős antioxidáns, mint a mangiferin. Ezek a tápanyagok segíthetnek csökkenteni az oxidatív stresszt, a gyulladást és a vércukorszintet, amelyek mind összefüggésbe hozhatók az inzulinrezisztenciával, ezáltal pedig a 2-es típusú cukorbetegség kockázatával.