Az Avatar filmben láthattuk Pandora bolygójának azt a bonyolult elektromos hálózatát, mely az egész bolygón összekötötte egymással a növényeket, állatokat, és az őslakosok képesek voltak ehhez a titkos energiához hozzáférni. Nos, a jelenlegi kutatások szerint ez koránt sem annyira légbőlkapott, mint azt a forgatókönyv írója gondolta volna.
A tudósok egy baktériumot vizsgáltak, amely rendkívüli vízalatti mélységben képes életben maradni, és akkor fedezték fel, hogy a tengerek mélyén egy megmagyarázhatatlan elektromos feszültség is létezik. A legfrissebb kutatások szerint ezt az elektromosságot egy mikroszkopikus többsejtű közvetíti, mintegy élő elektromos vezetékké lépve elő.
“Mielőtt felfedeztük volna ezt a többsejtűt is volt már sejtésünk arról, hogy létezhetnek olyan baktériumok, amelyek vezetik az áramot, de a felfedezés így is mindenkit ledöbbentett”, mondta Lars Peter Nielsen, az Aarhus-i Biotudományok Osztályának egyik tagja. A baktériumok valamilyen képen láncokká állnak össze, és elektromos energiából táplálkoznak az életben maradás érdekében.
A desulfobulbus baktérium mérete kisebb mint 1 mikron, de mégis képes 1 cm-es távolságból vezetni az áramot.
“Azt hittük mindez lehetetlen, hogy az elektronok csakis zárt rendszerben képesek mozogni, és azt is csak testen belül. A felfedezés elképesztő!”, mondta Moh El-Naggar, Lars munkatársa.
A kutatások legfrissebb eredményei szerint Lars és El-Haggar a baktériumok átviteli távolságát vizsgálják, vagyis azt a maximális távolságot, ahonnan még át tudják adni egymásnak az elektromos energiát. Elképesztő, hogy a korábban naplózott 1 cm sem mondható maximumnak, ennél jóval többre képesek.
“Valamiféle nano-bakteriális-kábellel rendelkeznek, amit mi egyelőre fel sem tudunk fogni, de az biztos, hogy az eddig mérteknél jóval nagyobb távolságban is képesek elektronokat szállítani”, mondta záróbeszédében El-Haggar.