Sokan azt gondolják, függőséget csak a káros szenvedélyek – cigaretta, alkohol, kábítószerek okozhatnak. De valójában bármilyen szokás, aminek a megszállottjai vagyunk, aminek a hiánya frusztrációt vagy stresszt okoz, már függőségnek számít. Ilyen például az internet, és vele együtt a közösségi média, az online játékok, meg általánosságban a kütyüzés.
Egy friss kutatás szerint az emberek 74%-a gondolja úgy, hogy korlátozni kellene a közösségi médiafiókok létrehozását 16 éven aluliak számára, mi több túlnyomó többségben egyetértenek abban, hogy be kellene tiltani ezek használatát a kiskorúak körében – derül ki a More in Common felméréséből. A megkérdezettek 66%-a azt is megerősíti, a Snapchatnek is be kellene vezetnie a 16 éven aluliakra vonatkozó szabályt.
A brit Nemzeti Oktatási Szakszervezet és a The New Britain Project közreműködésével végzett véleménykutatás szerint az emberek szinte fele gondolta úgy, hogy a YouTube-ot (48%) és a Redditet (49%) korlátozni kellene a kiskorúak számára.
A felmérésből arra is fény derült, hogy az emberek 72%-a állítja: a közösségi média negatív hatással van a fiatalokra. Indoklásképpen, a válaszadók az alábbi opciókat jelölték meg a gyerekeket érintő káros hatások közül: irreális testi elvárások, szexuális zaklatás és félretájékoztatás.
Mások a közösségi média addiktív hatását hangsúlyozták, miszerint a legtöbben már az úton, a vécén és gyakorlatilag sehol nem bírják ki, hogy ne nyomják a telefont. Az egyik résztvevő így fogalmazott: „A közösségi média ugyanolyan káros, mint a cigaretta vagy az alkohol, mégis 13 éveseknek engedjük a hozzáférést. Ez őrültség”.
„A közösségi médiát, amely egykor az embereket összehozónak tekintették, ma már megosztó erőnek tekintik, amely felváltja a valós kapcsolatokat otthon, az iskolában és a munkahelyen. Kutatásaink azt mutatják, hogy az emberek – fiatalok és idősek – szerte Nagy-Britanniában egyre inkább úgy látják, hogy negatív, gyakran romboló hatással van az életükre. Sokan aggódnak amiatt, hogy a gyerekek örökölni fogják a saját generációjukra nehezedő nyomást, és szeretnének elmozdulást látni az egészségesebb kapcsolattartási módok felé” – nyilatkozta Anna McShane, a The New Britain Project igazgatója.
Daniel Kebede, a Nemzeti Oktatási Szakszervezet főtitkára hozzátette: „A közösségi médiavállalkozásokat a profit és az üzleti modell vezérli. Az általuk létrehozott termékek úgy vannak kialakítva, hogy nagymértékben függőséget okozzanak, és hozzájárultak számos olyan problémához, amelyet az iskoláinkban látunk – zaklatás, szociális szorongás és a mentális egészségügyi problémák növekedése. Nem meglepő, hogy 10-ből 7 ember úgy gondolja, korlátozni kellene a TikTok-hoz, a Facebookhoz és az Instagramhoz való hozzáférést. Mivel azt látjuk, hogy a gyerekek egyre gyakrabban néznek káros tartalmakat ezeken a platformokon, elengedhetetlen, hogy a kormány lépéseket tegyen a fiatalok védelme érdekében” – hangsúlyozta a tisztviselő.
Peter Kyle, brit technológiai miniszter többször is kijelentette: „Semmi sem kerülhet le az asztalról”, ha a gyerekek biztonságáról van szó. A médiaszabályozó Ofcom áprilisig adott határidőt a közösségi médiaóriásoknak, hogy sürgős intézkedéseket tegyenek annak érdekében, hogy a gyerekek ne láthassanak pornográfiával, öngyilkossággal, önkárosítással és étkezési zavarokkal kapcsolatos befolyásoló tartalmakat. A törvényt azonban egész Európára, sőt a világra is ki kellene terjeszteni…