Dr. Eric Berg, aki a keto diéta és az időszakos böjt specialistája egy YouTube-videóban adott tanácsokat a rossz koleszterinszint csökkentésére vonatkozóan.
Az orvos először elmagyarázta, hogy a szervezetnek ugyan szüksége van koleszterinre, de a megfelelő egyensúly fenntartása elengedhetetlen. „Az epe egy fontos folyadék a szervezetben, amely elengedhetetlen a koleszterinszint szabályozásában. Az epe segít a zsírok lebontásában, a zsírban oldódó vitaminok kivonásában, valamint a vékonybélben lévő baktériumok túlszaporodásának megelőzésében” – magyarázta a videóban.
A mikrobiommal kapcsolatos problémák azonban az epe hiányát okozhatják, ami magasabb koleszterinszinthez vezethet.
Egyes kutatások szerint a probiotikumok és a rostok segíthetnek a koleszterinszint csökkentésében. Ezzel Dr. Berg is egyetért, szerinte a rostok táplálják a mikrobákat, amelyek aztán epesókat termelnek. Az egészséges rostok legjobb forrásai az erjesztett zöldségek, de a szakértő szerint a koleszterinszint csökkentésére a legjobb a niacin, vagyis más néven a B3-vitamin.
A niacin úgy működik, hogy közvetlenül és közvetve is segíti a szervezetet a koleszterinszint csökkentésében az epetermelés támogatásával. Képes az LDL-koleszterinszintet és a triglicerideket negyedével csökkenteni, miközben a HDL-koleszterinszintet (vagyis a jó koleszterin szintjét) több mint 30%-kal növeli.
Ez a nikotinsavként is ismert B-vitamin egyébként is kulcsfontosságú a táplálék energiává alakításában a szervezetünk számára. Emellett támogatja az idegrendszer, az emésztőrendszer és a bőr egészségét is.
Egy 2020-as tanulmány szerint a niacin-terápia önmagában, más koleszteringyógyszerek nélkül, 16 hét alatt hatékonyan csökkentette az össz- és LDL-koleszterinszintet, miközben növelte a HDL-koleszterinszintet.
Az ajánlott napi bevitel férfiak számára 17 mg, míg nők számára 13 mg. Mivel azonban táplálékokból is hozzájuthatunk, táplálék-kiegészítő formájában csak orvos tanácsára érdemes szedni, mivel a túladagolása akár magas vércukorszintet, fertőzést, belső vérzést, májkárosodást és stroke-ot is okozhat.
Az egészség megőrzésének és a jó koleszterinszint növelésének legjobb módja alapvetően a kiegyensúlyozott táplálkozás, a bőséges vízfogyasztás, a rendszeres testmozgás, a dohányzásról való leszokás, és a transzzsírok vagy a részben hidrogénezett olajok kerülése.
Niacinban gazdag élelmiszerek: a gabonafélék, bizonyos zöldségek és gyümölcsök, mint például a sárgarépa, hús és más állati eredetű termékek, mint a tej, a tojás, sajt és joghurt, a hüvelyesek, mint a bab, borsó, lencse, a diófélék és magvak, az élesztő, a korpa és a kávé.
Egyéb élelmiszerek, amik alkalmasak a koleszterinszint csökkentésére: fokhagyma, zab, vörösélesztős rizs (egyfajta erjesztett rizs), lenmag, szója, zöld tea.
Dr. Berg a videóban összességében úgy véli, hogy a legjobb természetes módok a koleszterinszint csökkentésére a probiotikumok (lehetőleg ételből), a tauroursodeoxikolsav (TUDCA) és a niacin. A diétákkal kapcsolatban az orvos hozzátette: „Ha valaki alacsony szénhidráttartalmú diétát tart, nem igazán kell aggódnia a koleszterinszintje miatt. De ha mégis aggódik, elvégeztethet egy korszerű lipidprofil-vizsgálatot.”
Ugyanakkor fontos tudni, hogy a koleszterinszint nem mindig megbízható mutatója a szívproblémáknak, bár tény, hogy sok probléma hátterében a magas koleszterinszint áll.