A kökény sötét kékes bogyói bírják a hideget, a bokor ágaink szúrós tüskék nőnek, virága pedig fehér színű.
Mivel ellenáll a kemény fagyoknak is, ha télen kökényt találunk, nyugodtan le lehet szedni. Tele van hasznos cukrokkal, organikus savakkal, flavonoidokkal, csersavval, C-vitaminnal, kalciummal, magnéziummal, káliummal. A kökénynek enyhén vízhajtó hatása van, így méregteleníti a szervezetet, ugyanakkor fertőtlenít is.
Mivel immunerősítő hatással bír, ezért megelőzhetjük a megfázást, a tüdőgyulladást, a köhögést.
Ezért érdemes kökényszirupot készíteni!
Egy liter vizet tegyünk oda főni, mehet bele 10 evőkanál kökény. Ezt forraljuk 15–20 percig. Ezután le kell szűrni, a forró főzetbe tegyünk annyi mézet, hogy tejföl állagúra sűrűsödjön a szirup. Befőttes üvegbe kell tenni az egészet, majd naponta 3 kiskanállal kell bevenni belőle.
Tinktúrát is lehet készíteni, amelyhez 250 g bogyóra, 50 g reszelt propoliszra lesz szükség. Ezt kell összekeverni, egy edénybe beletenni, egy konyharuhával leteríteni, és 14 napig érlelni. Ezután naponta 3-szor egy kiskanállal kell bevenni belőle. A tinktúrát sötét üvegben kell tárolni.
Virágfőzet
Egy kiskanál virágot dobjunk bele 250 ml forrásban lévő vízbe, hagyjuk állni 10 percig majd szűrjük le. Naponta 2–3 bögrével kell meginni belőle. Jó hatással van a szívre, a vesékre, az epe- és gyomorműködésre.
Levélfőzet
Két evőkanál szárított levelet tegyünk bele 500 ml forró vízbe, hagyjuk állni benne 10 percig, majd tegyük félre, hogy hűljön ki. Egy csészével reggel, majd a másodikat délben kell elfogyasztani. A kúrát 21 napig érdemes folytatni, hatásosan megszünteti a székrekedést.
Gyökérfőzet
Három evőkanál porrá zúzott gyökeret kell beletenni 250 ml forró vízbe, és hagyni állni benne 10 percig. Szűrjük le, és napi két bögrével igyunk meg belőle, hogy a szívünk erős és egészséges maradjon.
Figyelem!
Egy nap ne fogyasszunk 300 g-nál több kökényt, mert nagyobb mennyiségben mérgező!