A feljegyzések szerint 200 évre nyúlik vissza a szalmaházak építésének története, az első ilyen lakásokat Nebraska-típusoknak hívták, mivel Nebraskában terjedett el ez a házépítési módszer, ahol nem használtak semmilyen faszerkezetet, csakis szalmából dolgoztak.
Azóta jó pár évtized eltelt, és ma már egyre népszerűbbé válnak az alternatív házépítési módszerek. Szakemberek egy sor kísérletet végeztek el, hogy tartós szerkezeteket lehessen építeni szalmából.
Így született meg a “Greb-technika”, amelynek lényege, hogy a ház falait képező faszerkezet közé építik be a megfelelő vastagságú szalmabálákat, majd erre jön rá a fűrészporból, homokból, cementből és mészből összekevert vakolat.
Amikor környezetbarát elemekből épül a ház, nem ajánlott cementet használni, de ebben az esetben egy kevés mennyiségre szükség van ahhoz, hogy a vakolat rövid időn belül megszilárduljon.
A vakolatot a következő hozzávalókból kell elkészíteni:
- 4 rész fűrészpor
- 1 rész mész
- 3 rész homok
- 1 rész cement
Miért előnyös a szalmaház?
maga az építkezés nem bonyolult, néhány építészeti alapismeretre lesz szükség, persze jól jön, ha értünk az ácsmesterséghez is, és a kőművességhez is konyítunk- mivel a szalma remekül és egységesen szigetel, ezért nem kell drága és vastag falakat építeni
- a szalmabálákkal könnyebb dolgozni, mint a nehéz téglákkal
- a falak teljesen egyenesek és egyenletesek lesznek
- gyorsan megy az építkezés, átlagosan egy négyzetméter falat egy személy 4 óra alatt készít el
Ebben a videóban megtekinthető, hogy hogyan épül a szalmaház. Élvezet nézni, ahogy a barátok, családtagok együtt szorgoskodnak a hajlékteremtésen.