Napjainkban világszerte rengeteg ember küzd depresszióval és szorongással. Megfelelő kezelés hiányában a helyzet csak rosszabbodik. A klinikai depresszió szerhasználattal, evészavarokkal, sőt, fizikai fájdalommal is társulhat. Sajnos, gyakran elhanyagoljuk lelki egészségünket, nem vesszük komolyan, és emiatt életminőségünk is jelentősen megromlik.
A gyógyszeres kezelés és terápia segíthet a depresszió kezelésében, de nagyon sokszor ezek az eszközök túl kevésnek bizonyulnak. Egy életmódváltozás is nagyon hatékony a depresszió súlyosságának enyhítésében. A rendszeres fizikai aktivitás, szabadban eltöltött idő, meditációs technikák, spirituális gyakorlatok beiktatása hétköznapjainkba jelentős változást hoznak életünkbe.
Amerikában tíz depressziósból egy gyógyszeres kezelés alatt áll, de hányan élnek azzal a lehetőséggel, hogy az életmód változtatást a betegség egyik kezelési módjának tekintsék?
Nemrég, ígéretes kutatás látott napvilágot, amely az étrendünk mentális egészségünkre kifejtett hatását hivatott tanulmányozni. A Deakin Egyetem tanulmánya szerint egyszerű étrendváltozás képes súlyos klinikai depresszív állapotokat enyhíteni.
A tanulmányban két, súlyos depresszióval küszködők csoportját kezelték. Az egyik csoport lelki és szociális támaszban részesült, míg a másik csoportot étrendi tanácsadással láttak el, és egészséges étrend tervet írtak elő nekik. Három hónap elteltével, azon emberek állapotában, akik egészséges étrend szerint táplálkoztak, jelentős javulás következett be. Sőt! Azt is megfigyelték, hogy minél jobban betartotta az illető az előírt étrend szabályait, annál jelentősebb lett a javulás.
„Nem újdonság, hogy kapcsolat van az étrendünk minősége és a depresszió kialakulásának rizikója között. Különböző országokban, kultúrákban, korcsoportoknál egy egészséges étrend a depresszió kialakulásának alacsony rizikójával jár, míg egy egészségtelen étrend növeli a depresszió kialakulásának veszélyét. De, ez a tanulmány az első, amely azt hivatott megvizsgálni, hogy az étrendünk minőségének javításával kezelhető-e a klinikai depresszió. Nagyon fontos megértenünk, hogy a depresszió növeli egyéb szomatikus betegségek, mint az obezitás, a cukorbetegség és szív-érrendszeri megbetegedések kialakulásának rizikóját. Sőt, ezek a depresszió rizikóját is növelik. Ha sikerül a beteg étrendének minőségét javítani, ez a társbetegségekre is jó hatással lesz.” – magyarázta Felice Jacka professzor, a Deakin Egyetem „Élelmiszer és hangulat” Központjának igazgatója.
Szerencsére, az az étrend, amely képes ezeket a változásokat állapotunkban meghozni, nem bonyolult. Azok, akik a tanulmányban résztvettek, megnövelték a zöldség, gyümölcs, hal, teljes kiőrlésű gabona, sovány vörös hús, diófélék és olívaolaj fogyasztást. Ezzel egyidőben, kevesebb cukrot, szénhidrátot, sült ételeket, gyorséttermi ételeket, üdítőket és feldolgozott húsokat fogyasztottak. Egy egyszerű étrend, ami az élelmiszer minőségére fókuszál, a fogyás és megszorítás helyett.
A depresszió annyira alattomos, hogy képes elhitetni veled, hogy nincs kiút. Ha te is így érzed, ne félj segítséget kérni. A megfelelő segítség, terápia és életmód változtatások visszaadhatják a reményt.