AktuálisEgy brit újságíró szerint jobb lenne, ha felhagynánk a karácsonyi ajándékozás szokásával

Egy brit újságíró szerint jobb lenne, ha felhagynánk a karácsonyi ajándékozás szokásával

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Helen Coffey, a The Independent című lap életmód rovatának újságírója szerint jobb lenne, ha felhagynánk a karácsonyi ajándékozással, és kifejtette, hogy sem a családtagjainak, sem a barátainak nem hajlandó ajándékot venni.

„Lehet, hogy ez rosszindulatú gesztusnak tűnik, de a jelenlegi túlfogyasztás korszakában a felesleges dolgokra való költekezés elkerülése radikálisabb politikai tett, mint a költségcsökkentés” – érvelt Coffey.

Az újságíró hangsúlyozta az irodai Secret Santa szokás fölöslegességét, ami, bár egyre népszerűbb a munkahelyeken, valójában több kellemetlenséggel jár, mint amekkora élményt jelent, és a legtöbb így kapott ajándék vagy teljesen fölösleges, vagy bizonyos esetekben akár sértő is.

„Ajándék ajándék után, néhány olyan, amire senkinek sincs igazán szüksége, vagy amire senki sem vágyik, amit az ebédszünetben vásárolnak, és sietve becsomagolnak az irodai mosdóban….. Felmerül a kérdés: mire jó ez az egész?” – tette fel a kérdést.

Azt is elismerte, hogy soha nem volt az ajándékozás híve, nem azért mert nem szereti a rokonait és a barátait, de úgy érzi, ezt nem lehet igazán ajándékokkal kifejezni. Ennek ellenére eddig „belement a játékba”, és megpróbált olyan ajándékokat választani, amiket nem talált teljesen haszontalannak. Idén azonban úgy döntött, véget vet ennek a szokásnak.

„Sajnálom, ha úgy hangzik, mintha én lennék a Grincs, de semmi sem tűnt számomra élvezetesnek ebben a folyamatban” – írta, majd egy kutatásra hivatkozva így folytatta az érvelését: „És úgy tűnik, nem én vagyok az egyetlen, aki így gondolja. Egy oxfordi akadémikusok által készített új tanulmány kimutatta, hogy a karácsonyi bevásárlási szezon stresszesebb lehet, mint egy horrorfilm megnézése vagy egy vizsga.”

Az idén azonban minden megváltozik a számára, miután egy barátja javaslatára megnézte a Netflix dokumentumfilmjét, ami „Buy Now! The Shopping Conspiracy” (Vedd meg most: A shopping-összeesküvés) címen jelent meg. A dokumentumfilm feltárja azokat a pszichológiai trükköket, amelyekkel a vállalatok arra akarnak rávenni minket, hogy minél többet vásároljunk. Az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer, hogy folyamatosan új modellek jelennek meg a piacon bizonyos termékekből, a régiek pedig elavulnak, így a fogyasztóknak nincs más választásuk, mint frissíteni azokat.

Mindez pedig azt jelenti, hogy évente rengeteg műanyag és elektronikus hulladék keletkezik, miközben tömegesen kerülnek piacra az újabb árucikkek, méghozzá az adatok szerint megdöbbentő mennyiségben: 68 733 telefon és 2,5 millió pár cipő készül óránként; ugyanakkor 190 ezer ruhadarab percenként.

A dokumentumfilm a néző elé tárja a riasztó valóságot: ahogy a különböző tárgyak gyártása évről évre exponenciálisan növekszik, egyre inkább elborít minket a szemét. Ráadásul sok termék készül résben vagy egészben műanyagból, ami még évszázadok múlva sem bomlik le. De felmerül a mikroműanyag problémája is, ami bekerül az ivóvizünkbe, az ételeinkbe, és ezáltal a szervezetünkbe.

A karácsonyi vásárlási láz Coffey szerint csak tovább rontja az amúgy is kilátástalannak tűnő helyzetet, és elfogadhatatlan mértékben kommerszé tette az ünnepeket. „Ezért maradok ki idén: egyszerűen nem vagyok hajlandó egyetlen fizikai ajándékot sem venni” – jelentette ki az újságíró, hozzátéve, hogy az együtt töltött időt sokkal találóbb ajándéknak érzi.

Egy közös vacsora, egy előadás, amin az egész család részt vehet, esetleg egy kirándulás emlékezetes élmények lehetnek, miközben nem járulnak hozzá az egyre növekvő szeméthalomhoz sem. A kézzel készült ajándékok is jó ötletnek számíthatnak, hiszen ezek nemcsak kevésbé költségesek, de személyesebbek is lehetnek.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek