Az édeskömény (Foeniculum vulgare) Dél-Európában szereti a legjobban, a mediterrán környezetben érzi igazán jól magát. Ennek a különleges illóolajat tartalmazó növénynek, főként a magvait használja előszeretettel az élelmiszer- és a gyógyszeripar. Ugyan terem vadon is, de inkább ma már termesztik, a legnagyobb mennyiségben az Egyesült Államokban, Franciaországban, Indiában és Oroszországban.
Az ősi kínai gyógyászatban a vértolulás kezelésére, az emésztés serkentésére, és anyatej beindítására alkalmazták leginkább. Az édesköményből készített olaj jót tesz a gyomornak, a magvaiból készített teáról pedig úgy tartották, hogy jó ellenszere a kígyómarásoknak, a rovarcsípéseknek, de emellett tisztítja a szervezetet, és csillapítja a torokfájást is.
Az édesköményt nagyon szeretik az olaszok, így a konyhájuk gyakori vendége, előszeretettel használják a saláták alapanyagául.
Egészségvédő hatásai
Az édesköményben annyi a C-vitamin, amely a napi szükséglet 17 százalékát képes fedezni, de gazdag még káliumban is, amely szabályozza a vérnyomást, de megtalálható benne még a mangán, a kalcium, a vas, a magnézium, a foszfor és a réz is.
A levelekben nagyszerű tápforrások rejlenek, sok flavonoidot tartalmaz, de B6-vitaminban is gazdag. Ezek segítenek a degeneratív eredetű idegbetegségek megelőzésében, az öregedés késletetésében és elejét veszik a rákos sejtek kialakulásának.
Kutatások alapján a szakértők megállapították, hogy gyerekek esetében az édeskömény magjából készült olaj hatásosan enyhíti a gyerekkori gyomorgörcsöket.
Ugyancsak a növényből készítet kivonat hidratáló krémbe való alkalmazása csökkentette a ráncok kialakulását, így késleltetve az öregedési folyamatokat.