Súlyos rákbetegséggel küzdött II. Erzsébet királynő, ami rányomta bélyegét utolsó éveire – derült ki a néhai brit uralkodó új életrajzából.
A királynő, aki szeptemberben hunyt el több mint 70 év uralkodás után, csontvelőrákban szenvedett – amelynek leggyakoribb tünete a csontfájdalom – derült ki a Gyles Brandreth író által írt „Elizabeth: An Intimate Portrait” című, hamarosan megjelenő életrajzi könyvből.
A 96 éves korában bekövetkezett halálát megelőző hónapokban széles körben elterjedt a feltételezés, hogy a királynő betegséggel küzd. Halotti anyakönyvi kivonatában hivatalosan „öregség” szerepelt a halál okaként.
„Azt hallottam, hogy a királynőnek csontvelőrákja volt, ami megmagyarázna fáradtságát, fogyását és azokat a „mozgásszervi problémákat”, amelyekről gyakran hallottunk élete utolsó évében” – írta Brandreth a könyvében, amelyet a Daily Mail sorozatban közöl.
„A csontvelőrák leggyakoribb tünete a csontfájdalom, különösen a medencében és a hát alsó részén, ez egy olyan betegség, amely gyakran érinti az időseket” – írta a volt képviselő, jegyzi a New York Post.
„Jelenleg nincs ismert gyógymód, de a kezelés – beleértve az immunrendszer szabályozását segítő gyógyszereket és a csontok gyengülését megakadályozó gyógyszereket – csökkentheti a tünetek súlyosságát, és hónapokkal, illetve két-három évvel meghosszabbíthatja a beteg túlélését” – szerepel a kiadványban.
A királynőt mélyen lesújtotta néhai férje, Fülöp herceg halála, akivel 73 évig éltek nagy boldogságban. II. Erzsébet királynő állítólag egyik udvarhölgyének azt mondta, a királyi feladatokkal való foglalatosság segített neki megbirkózni a veszteséggel, és nem volt hajlandó átadni magát a gyásznak.
„A férjem biztosan nem hagyta volna jóvá” – mondta a királynő, aki a BBC „Line of Duty” című rendőrdrámáját nézte, hogy fenntartsa a lelkesedését – áll a könyvben. Tavaly ősszel azonban orvosai már arra kérték, hogy fáradtság miatt vegyen vissza.
„Józanul kell viselkednem” – ismerte el hanyatló egészségi állapotát.