HolotropikumÍgy vezesd be biztonságosan a zöldség és gyümölcs püréket a kisbabák étrendjébe!

Így vezesd be biztonságosan a zöldség és gyümölcs püréket a kisbabák étrendjébe!

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Annak ellenére, hogy minden kismama és nagymama türelmetlenül várja, hogy a kis csöppség napról napra egészségesen növekedjék, mégis óvatosnak kell lenni, hogy a megfelelő időben mindig a megfelelő tápanyagokhoz juthasson a csecsemő illetve a kisbaba.

baba-eszik

Az anyatejjel táplált csecsemőknél 5 hónapos koráig az anyatej minden olyan tápanyagot és kalóriaértéket biztosít, ami fedezi a kicsi teljes szükségletét. A tejporral táplált csecsemők esetében a tejpor az első négy hónapban fedezi teljes mértékben a szükségleteket.

Azonban eljön a pillanat, amikor az étrendet lassan bővíteni és változatossá kell tenni, ahhoz hogy a kicsik gyomor bélrendszere lassan hozzászokjon a más jellegű táplálék emésztéséhez is.

Figyelem az orvosi vélemények szerint azoknál a kisbabáknál, amelyeknél a szilárd tápanyagot túl korán, nem megfelelő minőségben és mennyiségben vezették be nagyobb valószínűséggel fordul elő allergiás megbetegedés, I-es típusú cukorbetegség és gyomor bélrendszeri valamint emésztési zavarok.

Amennyiben figyelme veszed és követed a következő tanácsokat akkor nyugodtan és biztonságosan élvezheted, ahogy kisbabád napról napra cseperedik.

Általános tudnivalók

A pépes táplálék bevezetése ideális, ha a reggeli, vagy déli órákban történik, hiszen így egész nap követhető, hogy miként emésztődik, esetleg jobban észrevehető, ha intolerancia, puffadás, irritáció, hasmenés vagy egyéb esetleges tünetek jelentkeznek a kicsinél.

A pépet mindig az tej előtt adjuk, eleinte csak 1-2 kiskanállal az étkezések előtt, aztán folyamatosan növelhető az adag 4-6 kiskanálnyi mennyiségre is, odafigyelve hogy közben csökkentsük a tej mennyiségét.

Mivel szokatlan a kicsiknek a pépes táp ezért gyakorta megtörténik, hogy kiköpi. Aggodalomra semmi ok, legyünk türelmesek és próbálkozzunk 2-3 nap múlva ismét.

Ne vezessünk be többféle új tápanyagot egyszerre, mert a kisbabák bélrendszere nem tolerálja. Teljen el legalább 5 nap a két különböző újdonság bevezetése között.

A pediáter orvos mindig hasznos tanácsokkal láthat el és követi a kisbaba egészségi állapotát. Bármilyen kérdéssel bátran fordulj szakemberhez, aki a leghasznosabb és leghitelesebb információkat tudja szolgáltatni.

baba-eszik2

Az első lépések

Az első tápanyag, amit először ajánlanak a gyerekgyógyászok az instant rizsliszt, amelyet a tejhez lehet keverni. Ennek csak ritkán van allergén hatása. Ennek a bevezetése után közel egy hétre már próbálkozhatunk a passzírozott alma levével is. Az almának először kiskanállal adjuk a levét, majd a pépesített vagy nagyon finomra reszelt alma kerül a terítékre.

Ismét egy pár nap elteltével a menü ismét bővülhet újabb ízletes újdonságok hozzáadásával. Meg kóstolja a pici a krumpli főzeléket illetve a tököt is.

Eljött az idő egy kis édesre is. A frissen csavart barack leve magas cukortartalma és édes íze miatt a legtöbb apróság kedvence lesz. Ezt követheti a többi gyümölcs hozzáadása, is mint a körte, narancs szilva. Figyelem azok a kisbabák, akiknek székrekedésük vagy nehéz kemény székletük van a körte igazi segítség, mert gyakoribb és hígabb lesz a széklet a körtepüré fogyasztása után.

Az ételek íze, színe és állaga jelentősen változik, miután bevezetjük a sovány túrót, a kekszet, kenyeret, egy kevés tésztafélét, csirkemájat, brokkolit, tojássárgát. Ez kihívás a kicsiknek és általában nagyon kedvelik az újdonságokat.

Egy kis összefoglaló a kisbabák menüjéből a szilárd tápok bevezetésének szabályai

6-9 hónapig

Alma, körte, barack, főtt avokádó, banán, gabonafélék, csirkemáj, Graham kenyér, krumpli és más jól átfőtt passzírozott zöldségféle, sós keksz. FIGYELEM! Ne adjunk főtt céklát, mert nitráttartalma miatt veszélyes lehet.

10 hónapos kortól 1 éves korig

Könnyű túrófélék, jól megfőtt finom csirkehús, főtt tojás sárgája, tésztafélék, hal, kivi, húslében kifőzött gríz galuska, borsópüré, főtt rizs, túrókrém, májpástétom.

Eleinte adjuk a tápot püré formájában, majd a szilárdságát növelve segítsük a kicsit, hogy megtanulja a rágás folyamatát is.

Minden gyerek egyedi és a táplálkozási ritmusa is eltérő. Fontos tudni, hogy a megfelelő irányvonalak követése mellett mindig a gyerek dönti el, hogy éppen milyen tápanyagra vágyik. Van, amikor egy újonnan bevezetett tápot eldob, vagy nem szeret, ilyenkor ne erőltessük ennek a bevezetését. A picik preferenciái gyakorta változnak egy előzőleg elutasított táp lehet pár hónap múlva újra a kedvence lesz.

Türelemmel és szeretettel és a fent említett útmutatások szem előtt tartásával valamint szükség és igény szerinti szakorvosi felügyelet mellet ideális feltételeket teremthetünk, hogy a kicsik a táplálék által egy színekben, ízekben, új világot fedezhessenek fel.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek