A puffadás és a bélgázok kialakulása az emésztési zavar és a székrekedés kényelmetlen tünetei. Ezek a tünetek néha akár az ember önértékelését is alááshatják. Ezeknek a rendkívül kellemetlen tüneteknek a megszüntetése érdekében, le kell szoknunk néhány egészségtelen szokásról.
A puffadást, a bélgázképződést és a székrekedést legtöbbször a túlzott stressz, az egészségtelen étrend és a bélrendszerben lévő jó baktériumok számának csökkenése okozza.
Az emésztési zavarok intenzitása személyenként változó lehet. Vannak, akik csak enyhe tüneteket tapasztalnak, például kellemetlen teltségérzetet étkezés után, míg mások puffadást, gyomorégést, hasfájást tapasztalhatnak. Az emésztési zavarok akár gyorsan is elmúlhatnak, de akár napi rendszereséggel is megismétlődhetnek.
A következő ételek hozzájárulhatnak a puffadáshoz és az emésztési zavarok kialakulásához
• Szénsavas italok: ezek hatására szén-dioxid szabadul fel a gyomorban és a belekben.
• Bab: olyan oligoszacharidokat tartalmaz, amelyek nagyon nehezen emészthetők. A babot fogyasztás előtt alaposan meg kell főzni.
• Tejtermékek: a sajt, a tej, a joghurt túlzott fogyasztása hozzájárul a puffadáshoz és a bélgázképződéshez. Próbáld meg ezeket a termékeket szójából, mandulából, kókuszból, zabból vagy lenmagból készült termékekkel helyettesíteni.
• Alma és körte: oldható rostokat tartalmaznak, amit azok, akiknek érzékeny a gyomra, nehezen viselnek.
• Spárga, brokkoli, káposzta: mértékkel kell fogyasztani, mivel raffinózt tartalmaznak, egy olyan cukrot, ami csak a vastagbélben emésztődik meg.
• Cukorkák, bonbonok és rágógumi: mesterséges cukrokat tartalmaznak, amelyek emésztőrendszeri problémákat okoznak.
A következő 10 étel segít leküzdeni a puffadást és hozzájárul az emésztőrendszer egészségéhez
• Almaecet: serkenti az emésztést az emésztőnedvek aktiválásával. Adj 1-2 teáskanál almaecetet egy pohár vízhez, és idd meg.
• Ananász: fehérjéket, emésztőenzimeket tartalmaz, amelyek megakadályozzák a puffadást és javítják az emésztést.
• Kamillatea: gyulladáscsökkentő, szélhajtó, és görcsoldó tulajdonságokkal rendelkezik, ellazítja az izmokat és csökkenti a stresszt – ami a puffadás egyik legfőbb oka.
• Petrezselyem: kifejezetten ajánlott azok számára, akik emésztési zavarokkal küzdenek. Természetes vízhajtószer, amely csökkenti a puffadást és a puffadás okozta kellemetlenségeket.
• Citrom: ez a C-vitaminban gazdag gyümölcs szintén csökkenti a puffadást. A langyos citromos víz kiváló módszer a puffadás kezelésére és az emésztés javítására.
• Papaya: papaint tartalmaz, egy enzimet, ami csökkenti a bélgázképződést és a puffadást, ugyanakkor elpusztítja a puffadást okozó mikroorganizmusokat is.
• Édeskömény: érdemes bevezetni az étrendünkbe, mivel görcsoldó hatással bír. Az édeskömény serkenti az epeváladék képződését, ellazítja az emésztőrendszer izmait és csökkenti az emésztési zavarok okozta fájdalmat.
• Gyömbér: kivételesen jó hatással van a gyomor- és bélproblémákra. Fűszerként is hozzáadhatjuk az ételhez, vagy főzhetünk belőle teát is.
• Mentatea: tanulmányok azt mutatják, hogy a mentatea kiváló gyógymód az irritábilis bél szindróma kezelésére és az emésztőrendszer izmainak ellazítására.
• Köménymag: szélhajtó tulajdonságokkal rendelkezik, stimulálja az egészséges baktériumokat a belekben és gyorsan csökkenti a puffadást.
Néhány étkezési szabály a puffadás megelőzéséhez
Szánj 20 percet az étkezésre: Nem számít, mennyire felgyorsult az életünk, és milyen hihetetlen iramot kell tartanunk, az ételt akkor is alaposan meg kell rágni. Így a gyomor feladata is könnyebb lesz emésztéskor, az élelmiszerekben található vitaminok és tápanyagok nagyobb része tud felszívódni a szervezetben, és csökken a puffadás kockázata.
Érdemes odafigyelni fogaink egészségére is, és probléma esetén minél hamarabb fogorvoshoz fordulni. Az egészséges fogak szintén fontos lépést jelentenek a megfelelő emésztés felé, és az egészséges szív szempontjából is fontosak (az elhanyagolt fogászati fertőzések idővel veszélyeztethetik a létfontosságú szervek egészségét).
Azoknak, akik hajlamosak a puffadásra, érdemes kerülniük a szénsavas italokat, még azokat is, amik kalóriák szempontjából ártalmatlanok, például az ásványvizet vagy szódavizet. Ugyanakkor arra is figyeljünk, hogy ne fogyasszunk folyadékot étkezés közben.
Az organikus gyógynövényekből készült langyos tea hosszú távon is jótékony hatással lehet az emésztésre.
Gyerekkorunkban azt tanultuk, hogy nem szabad beszélni evés közben, és ezt a tanácsot valóban érdemes megfogadni. Ha beszélünk, az étellel levegőt is lenyelünk, ami növeli a puffadás valószínűségét.
A puffadás elkerülése érdekében a gyümölcsöket az étkezések között kell fogyasztani, éhgyomorra, nem pedig desszertként. Azzal is elősegítjük a belek optimális működését, ha bevezetjük a teljes kiőrlésű gabonákat a mindennapi étrendünkbe.
Napi egy óra gyaloglás, szakértő által végzett masszázs, a késői étkezések kerülése, a fogyókúrák és az évente elvégzett tisztítókúrák és esetleges beöntések szintén segíthetnek abban, hogy a hasfalunk minél laposabb legyen.