Néha napján a hagyományos, megszokott módon történő mosáson kívül nem árt fertőtleníteni törölközőinket, a fürdőlepedőket és konyharuhákat, annak érdekében, hogy ne kapjunk el semmilyen betegséget. A kórokozók, bacilusok bizony ezekben a sokszor tisztának hitt textíliákban telepednek meg leginkább.
Miért telepednek meg jobban ezekben a baktériumok?
Kutatók szerint manapság a törölközők pozitív tulajdonsága, hogy jobban szívják a nedvességet, de ez azt is feltételezi, hogy a baktériumok a sokáig nedves felületen jobban megtelepednek. A legtöbb baktériumot a fürdőszobában és a konyhában mutatták ki.
Bizonyították azt is, hogy a legtöbb hasmenéses fertőzéssel kapcsolatos baktérium a konyhai törlőruhán mutatható ki, ide sorolható például az E-coli baktérium jelenléte is.
A konyhai törlőruhák gyakrabban lesznek fertőzöttek, válnak baktériumok gócpontjává, hiszen sokszor törlünk bele piszkos gyümölcsöt is. Vagy megtöröljük benne a kezünket, ami esetleg szennyezett élelmiszer, vagy konzervdobozzal, műanyagflakonnal érintkezett.
A vírusok, baktériumok könnyedén átterjedhetnek a család többi tagjára is, függetlenül attól, hogy használják-e azt a törölközőt, törlőruhát.
Szakemberek arra figyelmeztetnek, ha ezeket a textíliákat csak a kagylóban kicsit kiöblítjük, kézzel átmossuk, a Salmonella és E-coli baktérium használatkor újra aktívvá válik.
Dr. Lisa Ackerley higiéniai szakember szerint az alábbi dolgokat kell betartanunk, hogy elkerüljük a fertőzéseket:
– a piszkos törölközőt külön kell tárolni a többi ruhától
– használat után tegyük őket mindig oda száradni, hogy két kéztörlés között ne terjedjenek a baktériumok
– legalább hetente egyszer mossuk ki őket
– kilencven fokon kell mosni
– ha alacsonyabb fokon akarunk mosni, akkor speciális baktériumölő tisztítószert használjunk
– a klór éppen ideális lehet, hiszen nem csak megöli a baktériumokat, hanem fertőtlenít is
– az arctörléshez használatos kisebb törölközőket minden hétvégén mossuk ki
– minden családtagnak legyen saját törölközője, főleg, ha valaki beteg
Vigyázzunk arra, hogy a környezetbarát, alacsony hőmérsékleten történő mosás, nem öli meg a baktériumokat. Főleg, ha valaki beteg, ajánlatos a törölközőit mindig magas hőmérsékleten mosni. Számos baktérium 37 fokon igencsak jól szaporodik, így a 30 fokos mosás nem fogja elpusztítani azokat.