Ha valaki a természetben tevékenykedik, például fát vág, vagy tavasszal bokrokat metsz, bizony előfordulhat, hogy egy-egy apró szálka bemegy a bőr alá, ami később begyulladhat, így minél hamarább ki kell szedni.
Az alábbiakban következzen pár módszer, amivel könnyebben eltávolíthatjuk a szálkát.
1. Kérjünk segítséget, mert úgy könnyebb
Egy barát, vagy családtag segíthet, ha egyedül nem boldogulunk. Egy csipeszt mártsunk bele egészségügyi szeszbe, hogy fertőtlenítsük, majd azzal próbáljuk elkapni a szálka végét, ezután húzzuk ki. Ha mélyebben van, akkor egy lefertőtlenített varrótűvel emeljük meg a bőrt, és a csipesszel kapjuk el a szálkát. Ha a szálka nem látható, csak érezhető, akkor egy nagyító segítségével kell felderíteni hollétét.
2. Áztassuk meleg vízbe a szálkás végtagunkat
Egy tál meleg vízbe áztassuk bele a lábunkat, kezünket, mehet bele egy kevés só is. 10–15 perc múlva annyira felázik a bőr, hogy a szálka akár magától is kijön.
3. Ragasztószalagos trükk
Ha szóba sem jöhet a csipeszes, vagy tűs módszer, akkor érdemes megpróbálni a ragasztószalagos módszert. Ez akkor fog működni, ha a szálka nem hatolt be mélyen, így ha a vége rátapad a szalagra, akkor könnyen eltávolítható.
Ha sikerült kiszedni a szálkát, nagyon fontos, hogy fertőtlenítsük a területet.
És nem árt elővigyázatosnak is lenni, például deszkapadlón ne járjunk mezítláb, húzunk papucsot.
Gyorsan takarítsunk fel magunk után, ha eltörött egy pohár, vagy fatörmelék került a padlóra. Kertészkedéskor húzzunk védőkesztyűt. Amennyiben egy nagyobb szálkadarab fúródott belénk, amit nem tudunk eltávolítani, orvoshoz kell fordulni, aki szakszerű ellátásban részesít.