A rizsfőzés talán az egyik legtöbb odafigyelést igénylő művelet, hisz sokat kell kísérleteznünk vele, amíg olyanra sikerül, amilyenre elterveztük. Lássuk, hol rontjuk el a rizsfőzést:
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott

1. Hideg vizet/alaplét használunk: amikor hideg vizet/levest öntünk a forró rizsre, a forrás folyamata lelassul. Ezért lassú tűzön egy serpenyőben adjuk hozzá folyamatosan, amíg magába nem szívott minden nedvességet.
2. Túl sokat/keveset keverjük: a folyamatos keverés által a rizs levegőt kap, a rizsszemek pedig kihűlnek és ragadóssá válnak. Ha nem keverjük időben, vagy egyáltalán a rizs odaragad a serpenyő aljához. A rizs összekeverése nagyon fontos szakasza a főzésnek, mivel a krémes állagot a rizsszemek egymáshoz súrlódása adja. Megoldás: időnként keverjük meg a rizst egy villával, de ne túl gyakran, és villát használjunk, amellyel finoman „gereblyézzük” a rizsszemeket.
3. Túl sok vizet/alaplét öntünk egyszerre: fokozatosan adjuk hozzá a vizet/alaplét, és hagyjunk időt a rizsszemeknek, hogy felszívják. Egy csésze rizshez négy csésze vizet/alaplét adjunk.
4. Ragadósra főzzük: a tésztához hasonlóan al dente módra főzzük a rizst. Az al dente egy olasz kifejezés. Ma már nemzetközivé lett, így a világ számos országában annak kifejezésére használják, amikor a tészta, rizs vagy akár bab illetve zöldségek haraphatóra, vagyis nem teljesen puhára vannak megfőzve. A cél, hogy legyen egy kis rugalmassága, azaz harapható legyen.
5. Nagy lábasban főzzük: ha nagy edényt használunk, a rizsszemek nem tudnak egymással érintkezni, és egyes csomók hidegen, nyersen maradnak. Válasszunk akkora edényt, amelynek átmérője megegyezik a főzőlap vagy a gáztűzhely főzőzónájának átmérőjével.
6. Alacsony hőfokon főzzük: lassú tűzön kell főzni a rizst, de ha a láng nagyon kicsi, nyers marad. Közepes lángon főzzük.
7. A zöldségekkel együtt főzzük: a két összetevőt külön főzzük, és csak azután keverjük össze.
8. Túl gyorsan adjuk hozzá a túrót, sajtót: a túró vagy a sajt hozzáadása szintén a művelet legvégén történik. Korábbi időpontban ugyanis zsírt ereszt és a rizs émelyítővé válik.