A propolisz tinktúra soha nem hiányozhat egyetlen háztartásból sem, mivel ez egy értékes „gyógyszer”. Használható mind belső mind pedig külsőleg a különböző betegségek kezelésére, de ugyanakkor kiváló megelőzés céljából is.
A propolisz segít az immunitás erősítésében, csökkenti a megfázás és az influenza tüneteit, ugyanakkor különböző sebeket és fertőzéseket kezelhetünk vele.
A propolisz tinktúra receptje
A propolisz tinktúra nyers propoliszból készül. Tudni kell, hogy a propolisz nem oldódik gyenge alkoholban. Ha tinktúrát szeretnénk készíteni belőle, használjunk erős, 80-100% -os alkoholt.
Ezt már olvastad? Propolisz tinktúra, a természet egyik legnagyobb ajándéka – akár 15 betegség gyógyításában is segíthet
Hozzávalók
- 50 g propolisz;
- 110 ml 80%-os alkohol;
Elkészítése
Szükségünk lesz egy darab 50 grammos propoliszra. Az őrlés megkönnyítése érdekében egy éjszakán át tartsuk a propoliszt a fagyasztóban, hogy megkeményedhessen. A fagyos propoliszt reszeljük le vagy aprítsuk fel késsel, majd tegyük egy üvegedénybe és öntsük rá az alkoholt.
Rázzuk össze, majd jól zárjuk le az edényt. Hagyjuk a propoliszt feloldódni legalább 3 hétig, majd szűrjük le a folyadékot egy vastag gézen. Az így kapott propolisz tinktúrát tartsuk sötét üvegben.
Hogyan használjuk a propolisz tinktúrát?
Akut panaszok esetén 10-20 csepp propolisz tinktúrát vehetünk be, naponta ötször. Ha krónikus betegségekben szenvedünk, az ajánlott adag napi 5-ször 5-10 csepp. A tinktúrát egy darab kenyérre vagy egy teáskanál mézbe csöpögtessük.
A propolisz tinktúra szájüregi panaszokra is jó. A száj, a torok vagy a garat gyulladása esetén gargarizáljunk 10 csepp tinktúra és 1 pohár víz keverékével. Ha fájdalmas sebek vannak a szájüregben, áztassunk egy fültisztító pálcát a tinktúrába, és kenjük be vele az érintett területet. A hígítatlan propolisz tinktúra segít a herpesz kezelésében is. Vigyük fel közvetlenül a herpeszre, és hagyjuk megszáradni.
Ezt már olvastad? A propolisz már első használat után elpusztítja a vírusokat, baktériumokat, gombákat!
A propolisz használatának előnyei
A termék gyógyászati felhasználása Kr.e. 300-ig nyúlik vissza. A propoliszt a méhek állítják elő és használják a kaptár hermetikus lezárására a különféle káros anyagok ellen. Ennek a gyantás anyagnak különféle terápiás tulajdonságai vannak: antimikrobiális, antioxidáns és gyulladáscsökkentő, májvédő és rákellenes.
Gyakori összetevője a köhögés elleni szirupoknak és cukorkáknak, krémeknek és kenőcsöknek, valamint különféle étrend-kiegészítőknek. Fogkrémekben és szájvizekben is megtalálható az ínygyulladás és a szájüreg gyulladásos betegségeinek leküzdésére.
A propolisz alapú készítményeket elsősorban az immunitás erősítésére használják. A legújabb tanulmányok szerint, a propolisz lehet az egyik legjobb immunmoduláló szer. Növeli a test védelmi rendszerét, az immunreakciókat, a fagocita sejtek funkcióját és az antitestek termelését.
Ez a méhészeti termék elősegíti a fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség növelését, valamint a vérnyomás és a koleszterinszint csökkentését. A holisztikus orvoslás követői gyulladások, vírusos, bakteriális és gombás betegségek, fekélyek, enyhe égési sérülések, pattanások, és aranyér panaszok kezelésére is használják.