A tél hó nélkül nem az igazi, hiszen ha nem takarja fehér “paplan” a dombokat, utcákat, háztetőket, akár ősz, vagy tavasz is lehetne odakint, de tél semmiképp, csak ha rápillantunk a naptárra. A hó tehát hozzátartozik a téli tájhoz, és nemcsak hógolyózásra, hóemberépítésre alkalmas, hanem még egészséges is, ha rendszeresen és helyesen használjuk.
Az első jótékony tulajdonsága a hónak, hogy mivel hideg, nagyszerű gyulladáscsökkentő hatása van, jót tesz a bőrnek, enyhíti az érszükületet, a viszketegséget, és erősíti az immunrendszert is.
Járjunk mezítláb a hóban
A hóban való lépdeléssel megelőzhetők a ciszták és a húgyúti fertőzések. Ugyanakkor javulni fog az alsó végtagok, lábfejek keringése, így azok, akiknek állandóan hideg a lábuk, menjenek ki a hóba, és biztos “kigyúlt” lábakkal fognak beszaladni a meleg szobába.
Mindössze 30–40 másodpercig kell mezítláb a hóban sétálni pár métert, a lényeg, hogy a vérkeringés beinduljon. 10 perc elteltével már tűzforró lábakkal fogunk odabent szaladgálni, ami nagyszerű érzés, azért is, mert az egész testünk felpezsdül, bemelegszik. A hóban sétálást hetente 2–3 alkalommal érdemes elvégezni, de nem szabad 3 percnél semmiképp a fehér, hideg rétegen tartózkodni.
Súroljunk össze havat a tenyereink között
Ezzel is javíthatunk a vérkeringés működésén, sőt, ellenállóbbá tehetjük a szervezetünket is a hideggel szemben. A hóval való érintkezés hatására javulnak a reflexeink, a hideg miatt nő a szervezet védekezőképessége a fertőzésekkel, ekcémával szemben.
Ha valakinek száraz a bőre, a havas kezelést követően kenje be kézfejét hidratáló krémmel, mandula-, vagy szőlőmagolajjal, és húzzon meleg kesztyűt. Elég 1–2 percet a hóval játszani, súrolni, dörzsölni, majd utána mozgassuk meg az ujjainkat, hogy elinduljon a vérkeringés. Hamarosan bizsergető melegség fogja elárasztani kézfejünket.
Havas-jeges borogatás
Ez a módszer enyhülést hoz a begyulladt testrészeken, csökkenti a fájdalmat, a viszkető, csípő érzést, és nyugtatja a bőrt. A problémás bőrfelületre készítsünk havas-jeges borogatást: egy zacskóba tegyünk egy marék havat, és ugyanennyi jeget, és azt tegyük rá, addig, míg el nem olvad minden. Ezután hagyjuk, hogy száradjon meg a bőr. Ha szükséges 10 perc múlva megismételhetjük az eljárást. Ne kint, a hidegben végezzük el a procedúrát, mert akár fagyási sérülések is keletkezhetnek.
Az említett jeges-havas gyógypraktikákat ne próbálják ki azok, akik tüdőgyulladásban, felső légúti megbetegedésben, vírusos fertőzésben szenvednek.