Igen, sokszor megfordul a fejünkben, hogy mi is lehet a tejes dobozban. Az esetek nagy többségében csak remélni merjük, hogy legalább felvizezett tejport iszunk. Azonban a törvények szerint Magyarországon és minden uniós tagállamban csak tejet lehet forgalmazni tej néven. Törvény szabályozza azt is, hogy a doboz tartósítószert sem tartalmazhat.
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
Speciális eljárás, ún. ultrapasztörizálás által tartósítják: felhevítik a tejet 138 fokra, majd gyorsan lehűtik 20 fokra és becsomagolják. A homogenizálás azt jelenti, hogy egy nagyon vékony csövön préselik át a tejet, és közben a benne található zsírgolyócskát szétesnek, majd egyenletesen szétoszlanak. A tej pedig homogén állagú marad. A friss tejben a zsír néhány óra alatt kiválna, és gyorsan föle keletkezne.
Az ultrapasztörizálás során a tejben levő összes mikroorganizmus elpusztul. Ezt egy teljesen sterilizált, hatrétegű, fénytől és levegőtől mentes kartondobozba csomagolják, így lehetséges, hogy a tej akár több hónapon keresztül is friss marad.
Kérdés, hogy ha a tej ilyen alapos eljáráson megy keresztül, mi marad abból a tápértékből, amit valójában tartalmaznia kell. Olvasd el az alábbi cikkünk: A szomorú igazság a tejről – amit minden szülőnek tudni kell