HolotropikumHogyan legyünk kipihentek csupán négy óra alvással? - a Leonardo da Vinci...

Hogyan legyünk kipihentek csupán négy óra alvással? – a Leonardo da Vinci módszer

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A polifázisos alvás (kisebb szakaszokra bontott alvás) fogalmát gyakran kötik a világ egyik legzseniálisabb művészének és a reneszánsz úttörőjének, Leonardo da Vincinak a nevéhez. Alkotásaira és munkájára sok időre lett volna szüksége, ez azonban csak nagyon ritkán állt rendelkezésére. Mivel da Vinci leleményes ember volt, megpróbálta ezt másképpen megoldani. Mégpedig úgy, hogy elvett a napi alvásidejéből.

Fotó: Pixabay.com
Fotó: Pixabay.com

A normális alvásidő idejének lecsökkentése, és az ébrenléti állapot megnövelésének érdekében, a művész a polifázisos alváshoz folyamodott. Az alvásnak ez a típusa az alvásidőnek, meghatározott rendszer szerint, rövidebb szakaszokra bontását jelenti.

Da Vinci ezt úgy oldotta meg, hogy a nap 24 óráját négy órás ciklusokra bontotta, és minden négy órában 15 percet töltött alvással. Ennek eredményeképpen, da Vinci általában napi másfél órát szánt pihenésre és alvásra, így a megtakarított idejében is a munkáját végezhette. A feljegyzések szerint éveken keresztül ezt a módszert alkalmazta, anélkül, hogy fáradtságra panaszkodott volna.

Köztudott, hogy fiziológiai szempontból, az alvást követő időszak a munkára és kreativitásra a legalkalmasabb idő. Ekkor az egyén munkaképessége különösen magas. Ennek eredményeként, ha az ébrenléti időszakot minden négy órában megszakítjuk egy rövid pihenési- vagy alvásidővel, nagymértékben megnöveljük azt az időtartamot, amikor agyunk legtermékenyebb a munkára.

Több éves kutatás és gyakorlat eredményeinek köszönhetően a szakemberek megállapították, hogy melyek a polifázisos alvás leghatékonyabb formái:

  • Hat óra ébrenléti idő – 30 perc pihenés;
  • Négy óra ébrenléti idő – 20 perc pihenés;
  • Másfél és három óra közötti éjszakai pihenés, napközben három alkalommal 20-20 perc pihenés;
  • Két órás éjszakai – 20 perces délutáni pihenés;
  • Öt órás éjszakai – másfél órás délutáni pihenés;

A szakemberek szerint az összes módszer igencsak hatékony.

Nem árt észben tartani, hogy szervezetünk egyénileg különbözik, ezért a polifázisos alvás különböző formái nem minden esetben válnak be. Ha szeretnénk alvási szokásainkat ehhez a módszerhez igazítani, fontos, hogy egy ideig tartózkodjunk az autóvezetéstől és a fontosabb döntések meghozatalától, egészen addig, míg kizárhatjuk, hogy az alvás lecsökkentése negatív hatással lenne szervezetünkre.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek