„A kreativitás az intelligencia szórakozása.” – Albert Einstein
Einstein, az egyedülálló géniusz számos rendkívüli és példátlan felfedezéssel ajándékozta meg a tudomány világát, amelyek közül a legtöbb a kimeríthetetlen kreativitásából fakadt.
De mégsem Einstein kreativitásáról fog szólni ez a cikk, hanem arról, hogy milyen módon tudjuk agyunk kreativitási képességét fejleszteni, hiszen az alkotó értelmiségekre az élet számos területén szükség van: művészeknél, feltalálóknál, íróknál, csak hogy párat említsek. A továbbiakban mutatok pár olyan módszert, ami jótékony hatással lesz az alkotó képességünkre.
1. Feledkezzen el a végeredményről
A legjobb módja annak, hogy agyunkat kreativitásra sarkalljuk, az az, ha hagyjuk, hogy szabadon alkosson, kötöttségek nélkül. Hagyjuk, hogy elménk a folyamaton gondolkodjon, és ne pedig annak a végeredményéről. Csak élvezzük a folyamatot, a végeredmény pedig kialakul magától.
2. Kritizálás kizárva
Személyes megjegyzésként mondanám el, hogy szerkesztőként, igenis gyakran kritikus vagyok magammal szemben, néha talán már megszállott módon is. És hiszik vagy sem, ezt a munkáim sínylik meg, mert ilyenkor nem tudok tiszta fejjel gondolkodni. Amikor az írók, vagy mindazok, akik valamit alkotnak, mindezt nyugodt állapotban teszik, minden görcsösség nélkül, akkor az ötletek elkezdenek áramlani.
3. Pihenjen
A stressz nem jó barátja a kreativitásnak. A legjobb lenne, ha stresszes állapotban nem is kezdenénk bele semmibe. Tegyünk meg minden szükségest azért, hogy lenyugodjunk: sétáljunk egyet, üljünk le egy fa alá, meditáljunk, vagy játszunk egy videojátékot, vagy akármit…
4. Vesse papírra ötleteit
Lejegyzetelni a kreatív ötleteinket két dolgot eredményez. Először is lesz már egy fizikai nyoma annak, amit tervez, másodszor meg ez a szokás értékes agysejteket szabadít fel, amelyek most már csak az alkotásra fókuszálhatnak. Szóval jó, ha kéznél van egy notesz és egy írószer.
5. Olvasson minél többet
Nincs még egy olyan tevékenység, amely olyan mértékig stimulálná az agyat, mint az olvasás. Ha következetesen olvasunk, új ideg összeköttetések jönnek létre az agyunkban. Az olvasás nem szörnyű tevékenység, csupán találnunk kell egy olyan témájú könyvet, ami érdekel bennünket.
6. Hallgasson Mozartot
Ha már Einsteint emlegettük, akkor tudnunk kell, hogy kreativitásának nagy részét Mozartnak köszönheti. A „Mozart effekt”-et már sok kutatás is bizonyította: „Mozart zenéje rövidtávú javulást hoz bizonyos szellemi feladatoknál, mint például a tér és idő érzékelésénél.”
7. Elmélkedjen
Elmélkedés alatt születhetnek a legjobb ötletek, de mégsem hat olyan megterhelően az agyra, mint a koncentrálás. Mint ahogyan azt korábban is említettem fontos, hogy ne terheljünk meg agyunkat, mert nem fog tudni megfelelőképpen teljesíteni.
8. Hagyja el káros szokásait
Alkohol, cigaretta, finomított cukor, félkész ételek – mind-mind gátolják az agy vérellátását. Ezen kívül rossz közérzetet is maguk után vonnak, ami szintén gátlón hat a gondolkodásunkra. Ha sikerül fokozatosan elhagyjuk ezeket a mérgező szokásokat sokat tehetünk testünk és agyunk egészségéért.
9. Eddze testét és elméjét egyaránt
A testmozgás létfontosságú, hogy karban tartsuk energiaszintünket, és minél jobban pörög az agyunk, annál érdekesebb gondolataink születhetnek. Agyunkat edzhetjük akár puzzle játékokkal, telefonunkra letölthetünk logikai játékokat, vagy akár a problémamegoldó feladatok is fejlesztő hatással lehetnek. Minél több idegkapcsolódás jön létre, annál hatékonyabb lesz a gondolkodás.