Minden szülő álma, hogy gyermeke elérje a célját, és boldog legyen, de a harvardi kutatók szerint, ennek nem kell a kedvesség és az empátia rovására mennie. Van néhány jól bevált stratégia, amely hozzájárul ahhoz, hogy a gyerek boldog és célorientált életet élhessen.
Nem könnyű, de mégis szülőként sok mindent megtehetünk azért, hogy a gyerekünk boldog legyen, és ez nem feltétlenül az anyagiakról szól.
1. Lógj a gyerekeiddel
Ez mindennek az alapja. Tölts rendszeresen időt gyermekeiddel, kérdezz nyíltan saját magukról, a világról és arról, hogyan látják azt, és valóban odafigyelve hallgasd meg a válaszaikat. Nemcsak megtanulsz mindenféle dolgot, ami egyedivé teszi gyermekedet, hanem azt is megmutatod neki, hogyan legyen figyelmes és törődő.
2. Ha számít, mondd ki hangosan
A kutatók szerint: “Bár a legtöbb szülő és gondozó azt mondja, hogy gyermekeikkel való törődés a legfontosabb, a gyerekek gyakran nem hallják meg ezt az üzenetet”. Mindenképpen mondasd ki velük, beszélgessetek, csak így lehet szülőként, tanárként, edzőként együttműködni.
3. Mutasd meg gyermekednek, hogyan “gondolja át a dolgokat”
Vezesd végig őket olyan döntéshozatali folyamatokon, amelyek figyelembe veszik az érintett személyeket. Például, ha gyermeked abba akar hagyni egy sportot vagy más tevékenységet, bátorítsd őt, hogy azonosítsa a probléma forrását, és fontolja meg a csapat iránti elkötelezettségét. Ezután segíts neki kitalálni, hogy a kilépés valóban megoldja-e a problémát.
4. Legyen természetes számára a segítőkészség és a hála
A kutatók azt írják: “Tanulmányok azt mutatják, hogy azok az emberek, akik rendszeresen hálásak, nagyobb valószínűséggel lesznek segítőkészek, nagylelkűek, együttérzők és megbocsátóak – és nagyobb valószínűséggel boldogok és egészségesek is.” Ezért jó, ha a szülők ragaszkodnak a házimunkákhoz, megkérik a gyerekeket, hogy segítsenek testvéreiknek, és hálát adnak a nap folyamán. A szakértők szerint a “jutalmazás” nem kell valami anyagi dolog legyen, jobb, ha a dicséret válik megszokottá a gyerek számára.
5. Figyeld meg a gyermek negatív érzelmeit
“A másokkal való törődés képességét düh, szégyen, irigység vagy más negatív érzések uralják” – mondják a kutatók. Ha segítesz a gyerekeknek megnevezni és feldolgozni ezeket az érzelmeket, majd a biztonságos konfliktusmegoldás felé tereled, akkor nagyban hozzájárulsz ahhoz, hogy gondoskodó személyiséggé fejlődjön. Fontos az is, hogy világos és ésszerű határokat állíts fel, amelyekről tudja, hogy szeretetből és a biztonságáért való aggódásból származnak.
6. Mutasd meg a gyerekeknek a “nagyobb képet”
“Majdnem minden gyerek együtt érez a család és barátok egy szűk körével, és törődik velük” – mondják a kutatók. A trükk, rávenni őket arra, hogy törődjenek olyan emberekkel, akik társadalmilag, kulturálisan, sőt földrajzilag is kívül esnek a köreiken. Meg kell tanítani őket, hogy figyelmesen hallgassanak meg másokat, hogy képzeljék magukat mások helyébe.