A halláskárosodás jelei, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni!
A halláskárosodás és teljes süketség több millió embert érint. Ez a rendkívül kellemetlen probléma elsősorban az illető személy életminőségét rontja, hiszen nehezen tud bekapcsolódni különböző beszélgetésekben, torz információk birtokába juthat, sőt még veszélyes helyzetben is találhatja magát, ha például az autó dudálását nem hallja meg időben. És mindez együttesen lelki frusztrációt is okozhat, hiszen aki nem hall, az, bármennyire is kegyetlenül hangozzék, fogyatékkal élővé válik.
Éppen ezért nagyon fontos időben észrevenni a halláskárosodás jeleit, mert minél korábban ismerjük fel ezeket a tüneteket, annál nagyobb az esélye annak, hogy megállítható a romlást és a kezeléseknek köszönhetően akár javulhat, élesedhet a hallás.
Lássuk előbb, hogy melyek az okai a problémának:
- előrehaladott életkor
- erős zajártalom, amely hosszú ideig fennállhat, például munkahelyen
- fülgyulladás, fertőzés
- dobhártyaszakadás
- középfül gyulladás
- tumor
- genetikai hajlandóság
- autoimmun betegségek
- egyes gyógyszerek
Tünetek:
A halláskárosodás évek alatt, de akár hirtelen is kialakulhat. Ha bármi szokatlant tapasztalunk ezen a téren, keressünk fel egy fül-orr-gégész szakorvost, aki a vizsgálat után előírja a szükséges kezelést.
- fájdalom, lüktető nyomás a fülben
- szédülés
- zúgás
- gyenge hallás
- az illető nem érti, hogy mások mit beszélnek
- visszahúzódás a társasági életből
Kezelés:
Először is, ahogy korábban már írtuk, szakemberhez kell fordulni, majd az ő tanácsára halláskészülék segíthet az érintett személynek, hogy tisztábban hallhassa a beszédet, a környezetéből érkező hangokat.