Az már köztudott, hogy a halakban rejlő jótékony zsírok rendkívül egészségesek az agyműködésre. A szakértők ezeket a zsírokat szuperélelmiszereknek is nevezik, ahogyan újabban a természetes módon készült savanyúságokat is, amelyek szintén fontos és pozitív szerepet játszanak az agyműködést illetően.
Legalábbis ez állítják a Virginiai William and Mary Egyetem kutatói, akik a savanyú uborkát és annak agyra történő hatását vizsgálták meg. Ugyanis a savanyú uborka, de a többi természetes módon készített savanyúság is, megemeli a szerotonin szintet, amelynek hiánya többek között érzelmi labilitást okoz.
A kutatók megállapították, hogy a depresszióval küzdő embereken segíthet a savanyú uborka rendszeres fogyasztása, mert ezáltal megemelkedik az agyban lévő szerotonin-szint, így kevesebb, kémiai úton előállított antidepresszáns beszedésére lehet szükség a közeljövőben.
Michael Gershon orvos, “A második agy” című könyvében ír arról, hogy az emésztőrendszer nagyban hasonlít a központi idegrendszer működéséhez, hiszen mindkét területen ugyanannyi ingerületátvivő-anyag, avagy neurotranszmiter található. Míg az agyunkban az dől el, hogy miként érzünk magunkat, vagy egyes helyzetekben milyen döntéseket hozunk, addig az emésztőrendszer arról gondoskodik, hogy a nyelés, a tápanyagok kiválasztása, felszívása és a salakanyagok kiürítése megfelelően végbemenjen.
Az is érdekes, hogy az emésztőrendszer és az agy folyamatos kapcsolatban állnak egymással, azaz mindig egyeztetnek mindenben, így ezért mutatható ki kapcsolat az étkezés és a hangulatingadozás között.