A kávét sokan, sokféleképpen isszák, van, aki tejjel, cukorral, esetleg cukor nélkül, de olyan is akad, aki sót tesz bele.
Szakértők szerint, ha egy kevés sót teszünk a kávéba, akkor az íze kevésbé lesz keserű, de számos pozitív egészségügyi hatása is van ennek a módszernek.
Mint kiderült, a kávé nem a koffeintartalma, hanem a pörkölési folyamat miatt keserű. Müncheni kutatók szerint a kávé keserűségét mindössze 15%-ban okozza a koffein. Valójában a kávébabban található két vegyület, a klorogénsav-laktonból és fenil-lindánból származik akkor, ha ezek nem megfelelően vannak hőkezelve.
A kávébabot fogyasztás előtt megpörkölik, kivéve a zöld kávé esetében, ezt ugyanis nyers pörköletlen kávéból készítik. A kávé annál keserűbb lesz, minél több fenil-lindánt tartalmaz.
Az elkészítés folyamata is fontos szerepet játszik abban, hogy mennyire lesz keserű a kávé. Ha túl sokáig, magas hőfokon készül, akkor keserűbb lesz, viszont, ha már előre felforraljuk a vizet, akkor nem lesz annyira keserű.
Mi okozza még a kávé keserűségét?
- túl sok kávét teszünk az adott vízmennyiséghez;
- ha túl finomra van őrölve a szemes kávé;
- ha hosszú ideig nedves, párás közegben áll a nyers kávé.
Miért jó egy kis sót tenni a kávéba?
Alton Brown, híres szakács szerint egy csipetnyi só semlegesíti a keserű ízt és savasságot, miközben természetes módon gazdagítja a kávé édességét. Erre a célra csak a kóser sót ajánlja. Nagyobb a szemcsemérete, és kevésbé feldolgozott, mint a konyhasó.
Alton Brown szerint egy csésze vízhez, 2 teáskanál kávé és egy csipet kóser só ajánlott.
A sós kávé pozitív egészségügyi hatása:
- egyensúlyban tartja a szervezet elektrolitszintjét;
- a kávé amúgy csökkentené a nátriumszintet, ezért a sóval ezt a hiányt pótolni lehet;
- enyhíti a gyomorsav-túltengést.