HolotropikumAz orvos szerint ezzel a négyórás szabállyal elkerülhetjük a gyomorégést az ünnepek...

Az orvos szerint ezzel a négyórás szabállyal elkerülhetjük a gyomorégést az ünnepek alatt

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A gyomorégés kellemetlen, a szegycsont mögött, a mellkas középvonalában jelentkező, égő érzés a gyomorszájtól egészen a torok tájékig, amit a savas reflux okoz, vagyis az, amikor a gyomorsav felfelé haladva a nyelőcsőbe jut, és ez kellemetlen tüneteket és nyálkahártya-gyulladást okozhat.

A nyelőcső alsó szakaszán lévő záróizom alapvetően zárva van, és csak arra a rövid időre nyílik meg, míg a nyelőcső felől érkező étel áthalad rajta, hogy a gyomorba jusson. Reflux akkor következik be, ha az izomgyűrű az alulról ránehezedő nyomás hatására is kinyílik, és fölfelé engedi a gyomortartalmat.

A karácsonyi ünnepi időszakban különösen gyakori lehet ez a probléma, mivel ilyenkor hajlamosabbak vagyunk többet enni, ráadásul sokszor nehezebb ételeket, és jobban megterheljük a gyomrunkat – írja a GetSurrey.

A gyomorsavnak nem csupán az a célja, hogy megeméssze az ételt, hanem az is, hogy sterilizálja azt, így nagyon erős. Bár a gyomor falát védőréteg borítja, hogy a sav ne tegyen benne kárt, reflux esetén a gyomorsava a nyelőcsőbe kerül, és marni kezdi azt.

Dr. Xand Van Tulleken orvos szerint azonban ez néhány egyszerű trükkel elkerülhető lehet. Először is fontos tudni, mik azok az ételek és italok, amik elősegíthetik a gyomorégés kialakulását: ide tartozik a koffein, a csokoládé, az alkohol és a fűszeres ételek, de általában véve egy kiadósabb étkezés is okozhatja a problémát.

A savas reflux leggyakoribb tünete a gyomorégés, de előfordulhat kellemetlen savanyú íz a szájban, visszatérő köhögés vagy csuklás, rekedtség, rossz szagú lehelet, puffadás és émelygés is.

Dr. Xand szerint az egyik olyan trükk, ami segíthet megelőzni a kellemetlen gyomorégést az úgynevezett négyórás szabály. A szakértő szerint a legjobb, ha megpróbáljuk kerülni, hogy túl későn étkezzünk, és azt javasolja, 3-4 órával lefekvés előtt már ne együnk olyan ételeket, amik refluxot okozhatnak, mint például csokoládét, mert amikor lefekszünk, a gyomorsav könnyebben juthat a nyelőcsőbe. Ezenkívül az is segíthet, ha változtatunk az alvópozíciónkon, és egy nagyobb párnával megtámasztjuk a fejünket.

Ezenkívül fontos, hogy figyeljünk a kiváltó okokra, mert ha csak ritkán fordul elő, a savlekötő tabletták jó megoldást jelenthetnek, de ha rendszeresen szembesülünk gyomorégéssel, az komolyabb probléma jele lehet.

A nyelőcső folyamatos irritációja a Barrett-nyelőcső nevű rendellenességhez vezet, ami tartós nyelőcső-gyulladást jelent, és a gyakori gyomorégés a nyelőcsőrák megnövekedett kockázatával is járhat.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek