A bezártságszindróma vagy locked-in szindróma egy olyan állapot, amiben az alany öntudatánál van, de nem képes mozogni és kommunikálni. Ebben a szindrómában a test csaknem minden akaratlagosan mozgatható izma lebénul, csak a szem vagy csak az arcizmok mozgathatók még.
Ezt a szindrómát az agytörzs sérülése okozhatja. Az állapot úgy jellemezhető, mint ami az elevenen való eltemetéshez áll a legközelebb. A szindrómában szenvedő betegek hála egy forradalmi készüléknek egy új esélyt kaptak arra, hogy kommunikálni tudjanak a környezetükkel.
A kutatók olyan hordozható gondolatolvasót találtak fel, amelyek segítségével értelmezhetik a betegek agyának jelzéseit. A berendezés révén könnyen megállapítható, hogy a páciens vegetatív állapotban, vagy teljesen magánál van és tisztában van azzal, ami körülötte zajlik.
Az orvosok eddig nagy szkennereket használtak, hogy megállapítsák a lebénult páciensek agyi aktivitását, és azt, hogy a betegek hogyan reagálnak egyes szavakra. Az új elektródáknak köszönhetően viszont a kutatók azt tapasztalták, hogy képesek helyesen olvasni a páciensek gondolatait.
Az új rendszert Adrian Owen, a kanadai Western University kutatója találta fel. A vibráló szálakat páciens karjára illesztik, majd arra kérik, hogy koncentráljon az egyikre, vagyis az egyik rezgésre. Abban a pillanatban, amikor a figyelmet az egyik vibrációra összpontosítja, az agy elektromos jelzései könnyebben olvashatók az elektródok számára, mint a szemgolyók mozgása.