Az AFP francia hírügynökség szerint egy amerikai kutatócsoport kiderítette, hogy milyen mechanizmus felelős azért, hogy a mellekben kialakuló daganatos sejtek képesek legyenek észrevételenül más szervekben megbújni, hogy évekkel később, megerősödve kirobbantsák az évente több millió nő életét követelő szörnyű betegséget.
Ezzel kapcsolatban egereken végeztek gyógyszeres és genetikai kísérleteket, amelyek ezen mechanizmus leállítását célozták. A kutatás eredményeiről a Nature Communications szaklap számolt be.
A melleket érintő daganatos megbetegedések 90 százalékban áttétesek, a betegséget okozó sejtek így más szervekben is megtelepedhetnek, ahol akár több évig hibernálhatnak.
“Az eredményeink igazolják, hogy a mellrákot előidéző sejtek képesek több évig észrevétlenül elbújni a test bizonyos részeiben, szervekben” – közölte Kent Hunter, a washingtoni Rákkutató Intézet kutatója, a tanulmány egyik szerzője.
Ennek értelmében megállapították, hogy a rákos sejtekben végbemegy egy autofágia sejttani folyamat, ami a sejtek önemésztését jelenti, tehát részlegesen megsemmisítik magukat, de a rosszindulatú részecskék hibernált állapotban megbújnak valamelyik szervben, ahol a gyógyszeres kezelés és a sugárterápia révén sem lehet rájuk bukkanni.
A kutatók most olyan gyógyszerek kifejlesztésén dolgoznak, amelyek az elbújó káros sejtrészeket is képesek hatástalanítani.