Számos alkalommal előfordul, hogy meggondolatlan kijelentéseket teszünk gyermekeink előtt. A fáradtság, a stressz, és egyéb napi problémák miatt hajlamosak vagyunk nem belegondolni abba, hogy ezek a szavak, mondatok hatalmas lelki károkat okozhatnak, és akár örökre nyomot hagyhatnak.
Az ilyen kijelentéseknek se szeri, se száma, de az alábbi öt az, amelyik a leggyakrabban el szokott hangozni:
Ajánló: Ezért ne kiabáljunk a gyerekkel
Nem kellett volna megszüljelek: amiért kicsi a gyermek, ne gondoljuk azt, hogy nem érti meg, amit a fejéhez vágunk. Ez a kijelentés azt közvetíti felé, hogy megbántunk a világra hozatalát, ami az egyik legbántóbb, amit mondhatunk.
Nem akartunk téged: soha ne mondjuk ezt gyermekünknek, még akkor sem, ha tényleg nem volt betervezve. Ha mégis el akarjuk mondani, akkor úgy tálaljuk, hogy meglepetés volt, akit nagy örömmel fogadtak.
Magadra hagylak: sokszor előfordul, hogy bevásárláskor, sétáláskor a gyermek megmakacsolja magát, és toporzékolva közli, hogy egy tapodtad sem hajlandó tovább menni. Ilyenkor sokan hatásosnak gondolják, hogy azzal fenyegetik a gyermeket, hogy magukra hagyják őket. A gyermek azonban nem tudja, hogy ezt nevelési céllal gondoljuk, és a félelemtől indul el, ez pedig hosszú távon szorongást eredményezhet.
Tekergő lesz belőled: akkor se vágjuk ezt a fejéhez, ha sok a probléma vele. Fontos, hogy ne írjuk le őt, adjuk meg neki az esélyt és az időt, bízzunk benne, ne sulykoljuk bele, hogy rossz.
Elvisz a mumus: ha nem teszi meg a gyermek azt, amire kérjük, ne fenyegessük gonosz manókkal, mumusokkal, hisz nem jó érzés félve lefeküdni, rémálmokat látni.