Mivel nyáron nagyon felmelegszik az idő, ez a szervezetre is hatással van, így kánikulában nem úgy működik a testünk, ahogyan a többi évszakban, ha nem figyelünk oda a táplálkozásunkra, akár meg is betegedhetünk.
Íme kilenc élelmiszer, amiből fogyasszunk keveset ezekben a forró napokban.
1. Licsi és longán (sárkányszem)
Ha sok licsit és longánt fogyasztunk a hőségben, akkor ezek a gyümölcsök megakadályozzák, hogy a szervezetünk megszabadulhasson a hőségtől. A leggyakoribb tünet az álmatlanság, az éjszakai forgolódás. Azok sem szabad fogyasszanak az említett gyümölcsökből, akik lázasak, vagy belső gyulladásban szenvednek. Ezek az édes gyümölcsök nyáron nem előnyösek, ilyen többek között még a kajszi- és őszibarack, kókuszdió, cseresznye, és a durián.
2. Dió
A dió fogyasztása azért nem alkalmas nyáron, mert magas az olaj- és zsírtartalma. Ilyen még a mogyoró, a kesudió, a fenyőmag, a dinnye magja, a mandula, vagy a pisztácia. A dió amúgy egészséges, de nyáron a magas olaj- és kalóriatartalma miatt megakadályozza, hogy a szervezet megszabadulhasson a fölösleges hőtől.
3. Túlzott húsfogyasztás
Ha odakint a hőmérséklet árnyékban meghaladja a 35 Celsius fokot, azok, akik túl sok húst fogyasztanak ezekben a napokban, könnyen feszülté, ingerülté, agresszívé válhatnak. Ennek oka, hogy a húsban lévő állati fehérjék lebontása miatt az agyban csökken a triptofán nevű boldogság hormon, ami a kiegyensúlyozott közérzetért is felelős. Melegben az állati fehérjék lebontását a szervezet csak nagy erőfeszítések árán tudja megoldani, ami fokozatos hőemelkedéssel is párosul, ezért érezhetjük egy nagy szelet hús elfogyasztása után, hogy rögtön hőgutát kapunk.
4. Tea és kávé
Ezek az italok is hozzájárulnak ahhoz, hogy megugorjon a testhőmérséklet, ezért mértékkel kell fogyasztani, a legmelegebb napokban egyáltalán nem ajánlott kávézni, teázni. A koffein, a cukros üdítők, teák kiszáradást okozhatnak, pedig a kánikula legjobb ellenszere a víz, és az, hogy a szervezetünk vízkészleteit folyamatosan pótoljuk.
5. Csípős ételek
A csípős ízért felelős kapszaicinnak sok jótékony hatása ismert, mégis egyes kutatások szerint, ha odakint 38 fokos hőség tombol, érdemes kihagyni az étrendünkből a csípős dolgokat, mert ez ha rövid időre is, de megemeli a testhőmérsékletet.
6. Tejtermékek
A forró napokban érdemes a tejtermékekből is kevesebbet enni, inni. Nem szabad kint tárolni ezeket az élelmiszereket, mert a különböző baktériumok sokkal gyorsabban szaporodnak a melegben, és gyorsan megromolnak a tejből készült dolgok, mint például a túró, a joghurt, amelyek könnyedén gyomorrontást okozhatnak.
7. Zsíros ételek
Itt több fajta élelmiszer is szóba jöhet: a gyorsételek, a sült krumpli, amelyekben rengeteg kalória van. A vaj, az ételek elkészítéséhez használt olajos rántás, a cukrok káros transzzsírokat tartalmaznak, amelyek megemelik a koleszterinszintet is.
8. Szószok, majonéz
Ezeket a készítményeket nehéz mellőzni, hiszen a kinti sütögetéskor gyakran szokás használni például barbecue szószt, de ha nagyon nagy a meleg, akkor inkább mellőzzük. Ahogyan érdemes a majonézt, és a többi csípős, paradicsomos szószt is hanyagolni. Ezekben a termékekben sok só, cukor található, ami puffadást eredményezhet.
9. Fagylalt
Sajnos a fagyi és a sör sem ajánlott a nagy melegben. Ugyan rövid távon enyhülést hoz, hosszabb távon pedig épp ellenkezőleg hat, hiszen a Seattle Times-ban megjelent írás szerint bármilyen élelmiszer, amelynek hőmérséklete alacsonyabb a test hőmérsékleténél ugyan hűsítően hat, de 15–20 perc múlva a szervezet felmelegszik.