A karácsonyi asztalra kerülő, hagyományosan sertéshúsból készülő ételek közül, bármennyire is hihetetlen első hallásra, a házi készítésű kocsonya a legegészségesebb. És hogy miért is? Nézzük a táplálkozási szakemberek magyarázatát!
A házi készítésű kocsonya egy olyan finomság, melynek fogyasztását nagyon kevesen kerülik el a karácsonyi asztalnál. A hosszasan főzött sertés bőrkéből, húsból és sertés bokából ilyen módon lehet kinyerni ugyanis a szervezet számára fontos kollagént. A kocsonya semmit nem veszít az élvezeti értékéből akkor sem, ha azt finom és könnyű pulyka vagy hal húsból készítjük.
A hagyományos recept szerint elkészített kocsonya alapját ugyanis a hús mellett olyan alapvető zöldségek képezik, mint a sárgarépa, a zeller, a paszternák vagy a petrezselyemgyökér.
Az ízletes és tápláló házi kocsonya elkészítése!
Mint azt már említettük, a jó kocsonya alapját a húsok, a bőrkék, a csontok és a zöldségek adják, mindezt fűszerezve sóval, borssal és sok fokhagymával.
Az előre megtisztított hozzávalókat egy nagyobb edényben tesszük fel főni, mivel a főzési idő igen hosszú. A ráfordított idő azonban megtérül, hiszen egy természetes zselatinban, fehérjében és aminosavakban gazdag, zamatos ételt kapunk.
Kihűtése után, ha a tetején keletkezett zsírt óvatosan eltávolítjuk akkor egy finom, könnyen felszívódó, nem hizlaló készítményt kapunk, amelynek fogyasztásával nagy mennyiségű fehérjét vihetünk be a szervezetbe, különösen a hideg évszakban.
A kocsonya két nagyszerű összetevője a kollagén és lizin.
A kocsonya zsír- és szénhidráttartalma jóval alacsonyabb, mint azt gondolnánk, ehelyett a viszont sok kollagént, lizint és arginint tartalmaz, amelyek segítik a szervezet ellenállóképességét, növelik az izomtömeget, jó támogatást nyújtanak a szervezet számára a vírusfertőzések ellen és segítik a szövetek helyreállítását.
A benne található bázikus aminosavak közül a prolint gyakran használják a kozmetikai iparban bőr- és bőrregeneráló termékek előállítására. A kocsonya fogyasztása jót tesz a bőrnek, a hajnak, az ízületeknek és a körmöknek, ugyanakkor nem hizlal.
A kocsonya levében főtt petrezselyem magas C-vitamin tartalma részt vesz a kollagén szintézisében és a kötőszövet helyreállításában, sőt a haj és a körmök egészségében is.
A dietetikusok szerint a kocsonya valójában egy diétás készítmény, amely főtt sertés- vagy szárnyashúst, sok vizet és zselatint tartalmaz. A zselatin a csontokban és a porcokban jelenlévő fehérje, amely a súlyánál 10-szer nagyobb mennyiségű vizet képes felvenni.
Éppen ezért, ha kocsonyát szeretnénk készíteni, érdemes minél több csontot felhasználni a főzés során, hogy az ételünk jól megdermedjen. Az elkészítés során használhatunk sovány húst is, de akár füstöltet is, hogy a kocsonyánk jó ízű legyen. Egy dolgot ne feledjünk: tálalás előtt távolítsuk el a tetejéről a felesleges zsírt. Jó étvágyat!