A nyári hőhullámok nem új keletű jelenségek, és bár évről évre egyre elviselhetetlenebbnek tűnnek, ilyen szélsőséges meteorológiai körülmények már korábban is előfordultak. Ezek voltak az elmúlt évek legnagyobb hőhullámai.
2002, India
2002-ben súlyos hőhullám sújtotta Indiát, ami 1200 halálos áldozatot követelt, és nagy gazdasági károkat okozott.
2003, Európa
2003-ban Európában olyan erős hőhullám tombolt, amelyet a modern történelem egyik legsúlyosabbjának tartanak. A katasztrófa halálos áldozatainak száma meghaladta a 70 ezret. A beszámolók szerint ez a hullám volt az egyik legmelegebb az elmúlt legalább 5 évszázadban, ami elérte az európai kontinenst.
A hőmérséklet Európa egyes részein 46 Celsius-fok fölé emelkedett, ami rekordot jelentett. Franciaország súlyos veszteségeket szenvedett, 14 ezer ember halt meg. Portugáliában a hőhullám halálos áldozatainak száma elérte a 2039-et, Hollandiában pedig 1500-an haltak meg és a jelentések szerint a hőmérséklet még éjszaka is rekordmagasságot ért el. A hőség ugyanakkor több millió dolláros anyagi veszteségeket is okozott.
A katasztrófa miatt a fent említett országokban számos esetben káosz alakult ki. Mivel augusztus a sok ünnep és szabadságok hónapja, az áldozatok nagy száma miatt nem sikerült időben eltemetni az összes halottat. Franciaországban például egy Párizs melletti hűtőházban tárolták a holttesteket. A tragikus helyzet következményei egészen szeptember közepéig elhúzódtak.
2010, Oroszország
2010-ben Oroszországban is súlyos hőhullámot tapasztaltak, a hőmérséklet elérte a 40 Celsius-fokot, és az extrém hőség körülbelül 56 ezer áldozatot követelt. Ez volt az egyik legsúlyosabb hőhullám, amely valaha is elérte a régiót, ezért az egyik legnagyobb probléma az volt, hogy senki nem volt felkészülve a hőségre.
A hirtelen hőmérséklet-emelkedés a mezőgazdaságban és az állattenyésztésben is súlyos veszteségeket okozott, ugyanakkor erdőtüzek is pusztítottak, így a füstmérgezés szintén számos halálos áldozatot követelt.
Oroszország és az észak-európai országok hatóságai elővigyázatossági intézkedéseket hoztak, hogy a jövőben felkészültebben nézzenek szembe a hasonló extrém hőmérsékletekkel, amelyek az előrejelzések szerint az éghajlatváltozás következtében a jövőben gyakoribbá és intenzívebbé válhatnak.
2015, India
2015 áprilisában és májusában India a történelem egyik legsúlyosabb hőhullámát élte át. A statisztikák szerint a hőhullám során mintegy 1118 ember halt meg.
Május 29-re a halálos áldozatok száma mintegy 1700-ra emelkedett. Az indiai meteorológiai hivatal szerint a hőmérséklet elérte a 45 Celsius-fokot.
Andhra Pradesh volt az egyik legsúlyosabban érintett régió, ahol 551 ember halt meg a hirtelen és tartósan emelkedő hőmérséklet következtében, amely a térségben elérte a 47 Celsius-fokot.
Összesen legalább 2500 ember halt meg a hőhullám következtében.
2015, Pakisztán
2015 júniusában Pakisztán történelmének egyik legsúlyosabb hőhullámával nézett szembe, ami június 27-ig becslések szerint 1300 ember halálát okozta. Június 23-ra a halálos áldozatok száma csak Karacsi nagy részén 7 700-ra emelkedett. Ráadásul az extrém hőhullám egybeesett a ramadán böjt időszakával, ami plusz kockázati tényezőt jelentett, és növelte az áldozatok számát. A magas emberi áldozatok mellett az országot folyamatos áramkimaradások is sújtották.