Apróságnak tűnhet, és a mai felgyorsult világunkban szinte nélkülözhetetlen, hogy néha bemerészkedjünk a kinti cipőnkkel, akár a hálószobába is, de ha egyszer van lehetőségünk, akkor figyeljünk erre oda.
Számos egészségügyi következménye lehet annak, ha hazaérve nem rúgjuk le már az ajtóban a lábbelinket. A cipőtalp rengeteg baktérium, vírus és egyéb kártevő átmeneti búvóhelye lehet, amellyel, ha végigsétálunk a lakásunkon szétszórhatjuk őket. Épp ezért ne feledkezzünk meg erről az egyszerű mozdulatsorról, mert sok bajtól megmenthetjük nemcsak magunkat, de családunkat is.
Gondoljunk csak bele a nap folyamán mennyi piszkos helyen megfordulunk, legyen az tömegközlekedési eszköz, vagy aluljáró, nyilvános WC. Ezekkel akarva akaratlanul kapcsolatba kerül a cipőtalp és könnyen megtelepedhetnek rajta. Ha már porszívóztál valaha szőnyeget, tudod milyen nehéz dolog rendesen kitisztítani, nem kell erre még egy lapáttal rátennünk az utcai cipőnk talpán levő szennyeződésekkel.
Néhány aggasztó tény a témával kapcsolatban:
- A „Good Morning America” szerint a cipőtalpon sokkal nagyobb mennyiségű kórokozó telepedik meg, mint a WC üllőkén.
- Az University of Arizona tanulmánya szerint a cipőtalpon átlagosan 9 féle baktérium van jelen, amelyek bármilyen felületen képesek életben maradni, így a padlón játszó kisgyerekek vannak a legnagyobb veszélynek kitéve
- A legtöbb baktériumfajta már képes ellenállni a legújabb tisztítószereknek is.
- A baktériumok és vírusok mellett mérgező anyagok is könnyen a házba kerülhetnek a cipő talpán keresztül, legyen az rovarirtó szer, vagy egyéb a háztartásban használt vegyi anyagok.
Éppen ezért nem árt óvatosnak lenni. Ha vendégsereg érkezik ne szégyelljük megkérni őket, hogy húzzák le lábbelijüket. Ilyenkor ajánlatos papucsot biztosítani cserébe, hogy meg ne fázzon a lábuk.
Mindezek az intézkedések csak még biztonságosabbá teszik az otthonodat, így gondtalanul járkálhatsz akár mezítláb is, ha a hőmérséklet engedi.