Az akupresszúra egy ősi gyógyítási technika, melynek lényege a testen lévő kulcsfontosságú pontok újjal való nyomása, ezáltal serkentve a szervezet öngyógyító folyamatait. Az akupresszúra körülbelül 5000 éves múltra tekint vissza és eredetileg Ázsiából származik. Az idők folyamán persze számos nyugati nép átvette, hogy egy olyan gyógymóddal is szolgálhassanak az emberek számára, amelyik nem számít hagyományosnak.
A hagyományos kínai orvoslás szerint 12 energiazóna található a testen. Ezekben az energiazónákban található különböző pontokra gyakorolt nyomással felszabadíthatjuk a leblokkolt energiákat, így szabad utat nyithatunk azok áramlásának, ami segít fenntartani a test harmóniáját.
Dr. Michael Reed Gach doktor szerint az akupresszúra jótékony hatással van a feszültség csökkentésére, növeli a keringést, enyhíti a fájdalmakat, és fejleszti az életminőséget, csupán a megfelelő akupresszúrás pontot kell stimulálnunk.
A térd alatt található az egyik ilyen kulcsfontosságú akupresszúrás pont, a Zusanli pont, melynek stimulálásával enyhíthetők az emésztőrendszeri problémák, mint például a hasmenés, puffadás, székrekedés, hasi fájdalmak, hányinger, csuklás és vakbélgyulladás kellemetlen tünetei.
Mindezek mellett, a következő bajokat is képes enyhíteni a Zusanli akupresszúrás pont:
- immunrendszeri problémák és krónikus megbetegedések
- diabétesz
- fáradtság
- étvágytalanság
- rossz anyagcsere
- végtagfájdalmak
- mellkasi problémák
- szédülés
- álmatlanság
- légzési nehézségek (asztma)
- menstruációs görcsök
- ízületi fájdalmak
- pszichológiai eredetű problémák (depresszió, szorongás)
De lássuk, hol is találjuk pontosan ezt a Zusanli akupresszúrás pontot a térdünkön:
„A láb harmadik völgyének” is nevezett pontot úgy tudjuk meghatározni, hogy a mutató- és hüvelykujjunkkal teljesen átfogjuk a térdkalácsot, majd a középsőujjat egyenesen kinyújtjuk és ahova ér a középsőujjunk hegye, ott található a Zusanli pont.
Hogyan érintsük meg ezt a pontot:
Az akupresszúra során tűvel stimulálják a Zusanli pontot, ami sokkal hatásosabb, viszont ezt sosem szabad otthon kipróbálni, mert ezt csak szakképzett emberek végezhetik. Helyette használjuk a hüvelykujjunkat, mellyel erős és határozott nyomást tudunk kifejteni. Lazítsuk el a láb izmait, majd körülbelül 45 másodperces nyomást fejtsünk ki rá. A jobb eredmény elérése érdekében köröző mozdulatokat is végezhetünk a hüvelykujjunkkal.
Tudományos háttere:
A Hagyományos Kínai Orvoslás folyóirata szerint 60 gyomorpanaszokkal küzdő pácienst kezeltek ezzel a módszerrel, 59 esetében enyhültek a fájdalmak. Egy másik tanulmány szerint ezen pont elektromos stimulálásával serkenteni lehet az emésztőrendszer beleinek mozgását.