Sok szempontból a nők megértőbbek, békésebbek, de vannak helyzetek, amikor könyörtelenebbek, bosszúállóbbak, mint a folyton viaskodó, hősködő férfiak.
A Harvard Egyetem biológusaiból és pszichológusaiból álló kutatócsoport több száz olyan sportfelvételt elemzett ki, ahol a férfi és női sportolók gesztusait vizsgálták meg, annak függvényében, hogy mi történik, ha az adott sportoló nyer, vagy éppen veszít. Olyan sportágakat választottak, mint a ökölvívás, tenisz, vagy a tollaslabda.
Az eredmények azt mutatták, hogy míg a férfiak a mérkőzések során agresszívebbek, küzdelmesebbek, az összecsapás végeztével, higgadtan kezet fognak az ellenféllel és megveregetik egymás vállát.
Joyce Benenson, evolúciós kutató szerint a férfiak nem szeretnek rosszban lenni egymással, és hamarább kibékülnek, hiszen így biztosítják egymás biztonságát, ha netán külső támadás érné őket. Így tehát az erősebbik nemnél a konfliktusok gyors rendezése az életben maradás egyik feltétele, ami a közösség, a család javát is szolgálja.
A nőkben, ezzel szemben nem alakult ki ez a fajta konfliktuskezelési módszer, mivel ők elszigeteltebben éltek, a gyerekneveléssel és a háztartás vezetésével voltak elfoglalva, nem kellett a társas viszonyaikat rendezzék.
Joyce Benenson szerint éppen emiatt lenne fontos a nők konfliktusrendezésének fejlesztése, hiszen a rivalizálással, cselszövéssel sokat árthatnak maguknak és a karrierjüknek is.
– Ha egy álláshirdetésre több nő jelentkezik, sokkal kiélezettebb harc alakul ki közöttük, így erre a cégek humánerőforrás osztályainak kiemeltek kellene figyelniük – mutatott rá a kutató.