Ki ne szeretne ragyogóan fehér fogsort. A fogkrémgyártók éppen ezért mindent megtesznek a vásárló kedvéért, sőt még többet is, mint kellene, hiszen a hatás érdekében olyan kémiai anyagokat is beletesznek a készítményekbe, amelyek károsítják az egészséget.

1. A nátrium-fluorid a patkányméreg alkotóeleme
Nagyon sok fogkrém fluoridot tartalmaz, amely, egyes állítások szerint a fogszuvasodás megelőzésében játszik szerepet. Igazából a patkánymérgek előállításánál használják a vegyületet, de a csótányok kiirtására is jó. Ha nagyobb mennyiségben bekerül a szervezetbe, akkor émelygést, hányingert, hasmenést okozhat. Pár tanulmány már íródott arról, hogy a nátrium-fluorid rákkeltő is.
2. Trikolzán – megzavarja a fejlődést
Nagyon veszélyes vegyszer az emberi szervezetre nézve, amely szintén megtalálható a legtöbb fogkrémbe. A trikolzánnak antibakteriális hatása van, amely a fogakon megtelepedő baktériumokat hivatott elpusztítani, de az egereknél és patkányoknál csontrendellenességet okozott, hiszen egyszerűen felborítja a szervezet hormonszabályozását. Főként a belső elválasztású mirigyeknél (a pajzsmirigynél például) fejti ki igencsak káros hatását a triklozán.
3. Propilén-glikol – a máj és vese zavarát okozhatja
Ezt a vegyi anyagot földgázból és kőolaj-származékokból állítják el. Tulajdonképpen ez egy oldószer, amely nagyobb mennyiségben az idegsejteket károsíthatja, de vese- és májbetegségeket is előidézhet. Azok a munkások, akik ezzel a vegyszerrel dolgoznak, gumikesztyűt húznak, mi meg a fogainkat mossuk.
4. Nátrium lauril szulfát – rákot okoz
Elsősorban a habképzést köszönhetjük ennek az anyagnak, de egyes vizsgálatok szerint egy fogmosás után 5 napig is elraktározódhat a lauril szulfát, amely elsősorban a szív, az agy, a tüdők és a máj környékén gyűl fel. Más anyagokkal találkozva erős rákkeltő hatás alakulhat ki, de akár látási, légzési és bőrproblémákat is okozhat.
Tudtad, hogy léteznek alternatívák? Készíts te magad otthon fogkrémet, ami nem drága, és az egészséged is megvédi. Íme a receptünk!