Európai eredetű minden ma élő kutyafaj – derítette ki egy a kutyák származását vizsgáló genetikai vizsgálat, amelynek eredményét a Science tudományos magazinban mutatták be. A Finn Egyetem munkatársainak kutatása lezárhatja a kutyák eredete körül zajló vitákat. Az eddig elfogadott álláspont szerint a négylábú Kelet-Ázsiából származik.

Az Olaf Thalmann vezette tudóscsapat a ma élő kutyák és farkasok örökítőanyagát hasonlította össze a más kontinenseken talált állatok maradványaival. A vizsgálat során 18 prehisztorikus állat, 77 modern kutya és 49 farkas genomját elemezték. Kiderült, hogy minden ma élő kutyafaj európai elődök leszármazottja, és az öreg kontinensen kívüli farkasokkal nagyon távoli rokonság mutatható ki. Így kijelenthető, hogy a farkast először Európában szelídítette meg az ember.
A szakemberek ezzel egyidejűleg a farkas háziasításának idejét is kutatták. A kutatók ezt a 19-32 ezer évvel ezelőtti időkre teszik, amikor Európát a vadászó és gyűjtögető életmódra berendezkedett emberek lakták. A farkasok feltehetően ekkor kezdtek az emberek nyomában járni, táplálék után kutatva, ez vezethetett később a szoros kapcsolat kialakulásához.
A tanulmány társszerzője, Johanne Krause, a Tübingeni Egyetem Természettudományos Régészeti Intézetének kutatója szerint a kutya már háziállat volt, amikor a kecske, a birka vagy a szarvasmarha háziasítása megkezdődött.