A techmilliárdos Elon Musk azzal sokkolta a közösségi médiát egy vasárnapi bejegyzésével, hogy kijelentette: vámpírok igenis léteznek, „akár 150 évig is élnek”, miközben vagyonokat csapolnak meg az államkasszából – és ezt bizonyítani is tudja néhány konkrét adattal. „Talán az Alkonyat valóságos, és sok vámpír gyűjti a társadalombiztosítást” – fogalmazott az X-en, egy pár kuncogó emoji kíséretében.
Az 53 éves mogul alaposan felkavarta az állóvizet a bejelentésével, miszerint a társadalombiztosítási rendszer adataiból azt derítette ki, mennyire sokan vannak Amerikában, akik megérték a 100 év feletti aranykort – írja a Mirror.
Musk kihangsúlyozza, százévesek tömegei – akik állítólag 100 és 150 év közöttiek – kapnak jogtalanul állami támogatásokat, valószínűleg posztumusz.
„A társadalombiztosítási adatbázis szerint ezek az egyes korosztályokba tartozó emberek számai, akiknél az elhalálozás mezőt FALS-ra állították” – tárta fel a tényeket a Tesla főnöke vasárnap késő este az X-en, egy Excel-fájlból származó részlet fényképével.
A megosztott táblázat szerint több mint 20 millió „vámpír” él az USÁ-ban, akik jóval túl vannak a százéven, a legmeglepőbb adat viszont az, hogy közel 4 millió amerikai kap állami támogatást, miközben a rendszer szerinti életkora állítólag 130-139 év közötti.
Van ennél jobb is: több mint 3,5 millió amerikai közel 150 éves, és még él, és mintegy 1,3 millió személyt hoz ki az adatbázis, akiknek az életkora 150-159 év közé tehető – mindezt annak fényében, hogy a legfrissebb, 2020-as népszámlálás szerint Amerika lakossága körülbelül 335 millió fő, akik közül kevéssel több mint 80 ezer személy életkora lépi csak át a százat.
Elon Musk bejegyzése alatt felforrt a kommentszekció, és a felhasználók csatába szálltak a mogullal az igazságért. Egyikük megjegyezte, a feltárt adatok szerint 394 943 364 lakosa lenne az Államoknak, de ez jóval túlmutat a reális mutatókon. Erre Musk így reagált: „Igen, SOKKAL több ’jogosult’ társadalombiztosítási szám van, mint ahány állampolgár van az USÁ-ban. Ez lehet a történelem legnagyobb csalása”.
Egy másik hozzátette: „miért szerepelnek ezen a listán a nyugdíjkorhatár alatti emberek? Milliószámra vannak nulla és 20 év közöttiek ezen a listán. Ez az adatok nagyon zavaros bemutatása. Nem azt állítom, hogy hamis vagy helytelen; csak azt mondom, hogy hiányzik a kontextus és zavaros”. Egy harmadik pedig viccesen hozzáfűzte: „szeretnék találkozni azzal a 360-369 éves fickóval”.
Volt, aki nagyon komolyan vette ez a figyelmeztetést, és egyetértett Muskkal, hogy eljött az ideje egy masszív tisztogatásnak. „Több mint 20 millió ’ember’ szerepel 100 év felettiként az adatbázisban? Ideje egy komoly ellenőrzésnek. Vagy halhatatlanok játszanak a rendszerrel, vagy komoly adatintegritási problémák vannak” – érvelt egy felhasználó.
Nem első alkalom, hogy a multimilliárdos piszkálja a társadalombiztosítás-ügyet. Múlt héten például, amikor Donald Trump Elon Musk társaságában tartott sajtótájékoztatót az Ovális Irodában.
„Csak egy felületes vizsgálat a társadalombiztosításról, és olyan emberek vannak benne, akik körülbelül 150 évesek. Nos, ismertek valakit, aki 150 éves? Én nem. Be kellene kerülniük a Guinness Rekordok Könyvébe; lemaradnak róla. Szóval, tudod, ez az az eset, amikor, szerintem valószínűleg halottak, ez a tippem, vagy nagyon híresnek kellene lenniük. A kettő közül az egyik” – fogalmazott a rá jellemző csipkelődő stílusban Musk.