Elon Musk, a világ leggazdagabb embere 81 milliárd dollárral lett szegényebb 2025 eleje óta. A Tesla-főnök vagyona pedig december 17-i csúcspontja óta 135 milliárd dollárral, 486 milliárd dollárról 351 milliárd dollárra csökkent – derül ki a Bloomberg Billionaires Indexéből, a BFM TV értesülése szerint.
A Donald Trump győzelmét követő tőzsdei eufória után az amerikai mutatók az év eleje óta csalódást okoznak. Különösen a Nasdaq technológiai index, amely 2025-ben 4%-ot veszített. Ezzel egyidőben pedig Elon Musk vagyona közel 19%-os esést jelzett, ami vegyes érzelmeket vált ki a mogulbirodalomban és környékén. Ebben a ludas a Tesla, amely az év eleje óta 20%-ot esett, és amelynek piaci kapitalizációja a múlt héten a szimbolikus 1 billió dolláros küszöb alá csúszott vissza.
Bár a fapados Teslák viszonylag elérhető áron megvásárolhatók, az autógyártó cég mégis szenved a gyenge európai eladásoktól – mindössze 7500 regisztrációt számlált januárban, miközben az elektromos autók eladásai 34%-kal nőttek.
Az elöregedett modellkínálat ma már szintén kevésbé vonzó, és az új autonóm vezetési funkciókat kiábrándítónak ítélték Kínában, holott csak most kezdték el használni őket. Úgy tűnik, az amerikai autógyártó lemarad a kínai riválisai, például a BYD mögött.
Elon Musknak a kriptovalutákkal sincs szerencséje, ezek ugyanis szinte mind pirosban vannak idén. A memecoin például merek zuhanásban van, és az utóbbi három évben most áll a legalacsonyabb szinten. És ha ehhez hozzávesszük a Starship rakéta második fokozatának január közepi látványos robbanását, akkor a Musk-galaxis minden pillére megremegni látszik 2025-ben.
Vajon a milliárdos felelős ezekért a kudarcokért? Sokan úgy vélik, hogy az új Trump-kormányban betöltött szerepe és a kormányzati hatékonysági osztálya (Doge) valósággal beszippantotta az üzletembert, aki több időt tölt Washingtonban, mint a gyáraiban.
„A Wall Street aggódik amiatt, hogy Musk ugyanannyi időt (sőt, a vártnál is többet) szentel majd a Doge-nak a Tesla rovására a vállalat számára kritikus időszakban” – írják a Wedbush elemzői Daniel Ives vezetésével egy február 24-én, hétfőn közzétett jegyzetükben.
Az elemző azonban megőrzi optimizmusát, mivel úgy véli, a mogul sosem engedi ki az irányítást a kezei közül, és „Musk mindig is jobban egyensúlyban tudta tartani számtalan kezdeményezését, mint bármely más vezérigazgató, akit eddig láttam” – fogalmazott Ives.
Musk szerteágazó figyelme mellett egy másik lehetséges magyarázat a birodalmának megrendülésére pontosan az új Trump-kormány politikája lehet. Az olajárak fellendülése, a növekvő vámok, a Kínával és Európával folytatott kereskedelmi csatározások – ezek mind olyan szempontok, melyek nem kedveznek a Teslának.
Ennek ellenére, a tavaly novemberi piackutatások „nagyon bíztató kilátásokat” jósoltak a Tesla számára, felvázolva az új kormánypolitika előnyeit az autógyártó cégre nézve. Alacsonyabb támogatás az elektromos autóknak? Ez csupán a konkurenciának árt, mivel Elon Musk vállalatának túl nagy a piaci előnye. Magasabb vámok az Egyesült Államokban? Ez áldás a Teslának, amelynek így nem kell szembenéznie a kínai konkurenciával.
Sajnos három hónappal később úgy tűnik, az elmélet dugába dőlt, és a piaci adatok épp az ellenkezőjét mutatják. Most pedig, hogy lekerült róluk a rózsaszín szemüveg, a szakértők kezdik megkérdőjelezni, hogy a globális kereskedelem alapjainak újragondolása valójában milyen előnyökkel jár az amerikai gazdaság és különösen Elon Musk érdekei számára.