Már régóta felmerült a téma, hogy a Föld napjai meg vannak számlálva, és eljön az az idő, amikor annyira felborul a bolygónk ökoszisztémája, hogy egyszerűen kiég, mint egy villanykörte – annyi különbséggel, hogy ez „csak” az életünkbe fog kerülni. A tudósok szüntelenül keresik a megoldást az emberiség jövőjének a biztosítására, és egyetértenek abban, hogy ezt kizárólag egy másik bolygó garantálhatja számunkra. Elon Musk is megjegyezte, „csak idő kérdése”, hogy a jóslat valóra váljon, most pedig elmagyarázza, miért van szükségünk egy második Föld-bolygóra.
Az amerikai multimilliárdos jó ideje a Marsot emlegeti, mint opciót a túlélésre. Azt állítja, élet-halál kérdése, hogy minél hamarabb találjunk egy olyan bolygót a világegyetemben, ahová „kiköltözhetünk”. Mióta a mogulból közszereplő lett, egyre gyakrabban hangoztatja, hogy a vörös bolygót tartja megfelelőnek a benépesítésre, bár a Marson messze sem ugyanazok a körülmények uralkodnak, mint a Földön – írja az Unilad.
Sokan feltehetik a kérdést: ahelyett, hogy az űrben kapirgálnánk a megoldás után, miért nem fordítjuk azt a rengeteg energiát arra, hogy megoldjuk a problémákat a Földön? Musk azonban éppen ezekre a gondokra alapozza az érveit, és úgy véli, okosabb lenne „elhúzni innen”, és egy másik helyet keresni, ahol emberként boldogulni tudunk – fejtette ki a világ leggazdagabb embere a The Joe Rogan Experience című podcast legutóbbi epizódjában.
„Az én véleményem az, hogy a Marsra kellene költöznünk, vagyis nem kiköltöznünk a Marsra, de szükségünk van egy második bolygóra, hogy megőrizzük a civilizációt. Tegyük fel hipotetikusan, hogy egy civilizáció végét jelentő esemény valószínűleg megtörténik a Földdel valamikor. Csak idő kérdése, hogy mikor talál el minket egy aszteroida, vagy esetleg megsemmisítjük magunkat egy nukleáris háborúval, vagy szupervulkánokkal” – festette le az előrelátható jövőt Elon Musk.
A házigazda, Joe Rogan is megjegyezte, valóban érvényben van már jónéhány apokalipszis-forgatókönyv a bolygónk végnapjairól, ezért nem tartja „nem rossz ötletnek felfedezni a lehetőségeket”. Mert akár tetszik, akár nem, sajnos ténnyé vált, hogy az emberiség kihalásától való félelem nem alaptalan.
A nukleáris háború veszélye, bár a lehető legostobább véget jelentené, mégis állandó fenyegetést jelent, hiszen a jelenlegi helyzetből adódóan sosem lehet tudni, hogy az atomfegyverrel rendelkező nemzetek mikor csapnak össze egymással. Nem beszélve a világjárványokról, amelyek pusztításából szintén kaptunk már ízelítőt. De ami még aktuálisabb, az aszteroidák veszélye a közelmúltban az egekbe szökött, mivel a NASA folyamatosan tájékoztatott egy „várospusztító” égitestről, amely akár már hét éven belül becsapódhat.
Az űrkutatók nevet is adtak ennek a méretes űrobjektumnak, amelyet 2024 decemberében azonosítottak, amikor beindította az űrben elhelyezett automatikus figyelmeztetőrendszereket.
Azóta a csillagászok állandóan követik a 2024 YR4-et, amelynek átmérője körülbelül 130-300 láb (40-90 méter), és ha becsapódna a Földbe, ereje több százszorosa lenne a hirosimai robbanások erejének – véli a NASA. A probléma súlyosságát az adja, hogy míg tavaly az aszteroida becsapódásának valószínűsége 1,2% volt, a legfrissebb adatok szerint ez a kockázat már 3,2%-ra emelkedett.