Kutatók nemrég jöttek rá arra, hogy a savanykás ízű rebarbara képes akár 50 százalékkal mérsékelni a daganatos sejtek számát. Egyszóval a rebarbara egy erős rákellenes csodanövény, amely ott virít a kertjeinkben, vagy a piacokon.
A rebarbarát már Kr.e. 2700-ban fogyasztották, de már akkor is tudták, hogy a leveleit nem szabad elkészíteni, mivel mérgezést okoz (oxálsav van benne), csakis a levélnyeleket szabad megenni, amelyek viszont nagyon egészségesek.
Nézzük mit tartalmaznak a rebarbara finom, ropogós levélnyelei: van bennük sok organikus sav, foszfor, kalcium, magnézium, szelén, vas, kálium, zink, A-, B1-, B2- és C-vitamin, valamint sok jótékony rost is. A rebarbarának vízhajtó, étvágyfokozó, méregtelenítő hatása van, amelyek nagyon jót tesznek a máj- és epeműködésnek.
Az amerikai Emory Egyetemen végzett kutatások során a szakemberek azonosítottak a rebarbarában egy hatóanyagot, ami nem más, mint a parietin. Ez megakadályozza egy speciális enzim létrejöttét, amely a rákos sejtek szaporodásáért és növekedéséért felel. A parietinről már korábban tudták, hogy például a leukémiát okozó káros sejtek közel 50 százalékával végez, 48 órán belül.
A parietin orvosilag továbbfejleszett változata pedig a tüdőrákot okozó daganatos sejtekkel képes jól elbánni, 11 nap leforgása alatt. Ugyanilyen eredményekről számoltak be az agy- és gégerákkal kapcsolatban az orvosok. A parietin meggátolja a 6PGD nevű enzim kialakulását, amely a rákos sejteket táplálja. Jing Chen, az egyetem professzora szerint, ha a betegséget okozó sejtek nem jutnak hozzá a 6PGD enzimhez, éhen halnak.
Ezért fogyasszuk bátran a rebarbarát, készítsünk dzsemet, levest, kompótot belőle.
Figyelem! A rebarbara fogyasztása nem ajánlott azoknak, akiknek vesekövük van, gyomorsavtúltengésben, vagy aranyértől szenvednek.