A szakértők szerint azok az emberek, akik szívesen töltenek időt egyedül, és ettől nem érzik magukat magányosnak, számos előnyt tapasztalhatnak.
Természetesen van különbség a szándékosan választott egyedüllét és a magány között, és tévedés azt gondolni, hogy mindenki magányos, aki egyedül van. Ugyanakkor az, hogy ha valaki szeret egyedül tölteni egy kis időt, még nem jelenti azt, hogy ne értékelné mások társaságát is.
4 ok, amiért érdemes egy kis időt egyedül tölteni
1. Nagyszerű lehetőség az önreflexióra
Ha egy kis időre egyedül maradunk a gondolatainkkal, zavartalanul elgondolkodhatunk azon, mit is akarunk valójában, ez pedig azt jelenti, hogy sokkal inkább önmagunk lehetünk.
Egy tanulmányban azok az emberek, akik hosszú távokat sétáltak egyedül, arról számoltak be, hogy ez a szokás jótékony hatással volt rájuk. Az egyedül tett séták során alkalmuk volt mélyebben elgondolkodni az életükön, és ennek köszönhetően mélyebb személyes növekedést tapasztaltak.
2. Lehetőség a pihenésre és a megújulásra
Az egyedüllét lehetőséget ad arra, hogy félretegyük a problémákat és félelmeket, és egyszerűen csak a jelen pillanatra koncentráljunk, ezáltal pedig rendkívül pihentető és megnyugtató érzés lehet.
Egy tanulmány azt is megállapította, hogy az egyedül töltött idő képes csökkenteni az érzelmek intenzitását, egy másik kutatás pedig, ami 19 millió tweetet vizsgált meg, rámutatott néhány kulcsfontosságú különbségre az egyedüllét és a magányosság között.
Amikor az emberek tweetjeikben a magányt említették, gyakran depressziósnak szorongónak érezték magukat. Amikor azonban nem magányról, hanem egyszerűen csak egyedüllétről írtak, nagyobb valószínűséggel számoltak be elégedettségről.
3. Fokozza a kreativitást
Az egyedül töltött idő a kreativitás szempontjából is hasznos lehet. Többen is arról számoltak be, hogy akkor alkotják a legsikeresebb munkáikat, amikor egyedül vannak.
Egy kutatás pedig azt is megállapította, hogy azok az emberek, akik kevésbé szociábilisak – vagyis nem részesítik különösebb előnyben sem az egyedüllétet, sem a társaságban töltött időt – nagyobb valószínűséggel mondták azt, hogy kreatívabbak, amikor egyedül vannak.
4. Kiemelkedő élmények és jobb életminőség
A kiemelkedő élmények lehetnek például olyan pillanatok, amelyek bizonyos értelemben transzcendens érzéssel töltenek el. Ilyen lehet például a csodálat vagy az áhítat érzése, amit például a természet szépsége is kiválthat belőlünk.
Abraham Maslow, a Maslow-piramis kidolgozója úgy gondolta, hogy ezek az élmények gyakran azoknál az embereknél jelentkeznek, akiknek sikerült „megvalósítaniuk önmagukat”, mivel ezek az emberek különösen jól érzik magukat egyedül.
Az emberek többsége egyébként arról számolt be kutatóknak, hogy bizonyos értelemben jobban jelenlévőnek érzik magukat, amikor egyedül vannak, és nagyobb figyelmet fordítanak az érzékszervi élményekre, például egy virágra, vagy a madarak énekére. Azok számára, akik szeretnek egyedül lenni, ezek a mélyreható élmények különösen meghatározóak lehetnek.