Egy rejtélyes betegség több mint 50 ember halálát okozta a Kongói Demokratikus Köztársaságban alig néhány órával a tünetek megjelenése után – írja a Daily Mail.
Az orvosok szerint a tünetek megjelenése és a halál beállta között a legtöbb esetben mindössze 48 óra telt el. A WHO szerint a járvány kitörése „jelentős közegészségügyi veszélyt” jelent.
A hatóságok szerint a járvány január 21-én kezdődött, és hétfőig 419 esetet regisztráltak, köztük 53 halálesetet. Az ország egyik területén „kiemelkedően magas a halálozási arány”: ebben a régióban a rejtélyes betegségben megbetegedett emberek kétharmada halt meg.
A WHO afrikai irodája szerint az első esetek Boloko városában jelentek meg, miután három helyi gyerek megevett egy elpusztult denevért. A gyerekek a tünetek – többek közt vérzés, láz, fejfájás, ízületi fájdalom – jelentkezése után mindössze 48 órán belül meghaltak.
A WHO szerint eddig két zónában – Bolomba és Basankusu térségében – regisztráltak járványkitörést. Basankusu térségben 419 megbetegedést és 45 halálesetet regisztráltak. Míg Bolomba régióban 12 megbetegedés és 8 haláleset történt.
Az ebola az egyik legismertebb vérzéses lázat okozó betegség, de minden minta negatív volt ebolára vagy más ismert vérzéses lázzal járó betegségekre, például a Marburgra, bár néhány minta pozitív volt maláriára. Így a kutatók egyelőre nem tudják, pontosan milyen betegséggel állnak szemben.
A WHO afrikai irodája szerint a betegség halálozási aránya 12,3 százalék, ami körülbelül tízszerese annak, mint amikor a Covid-19 először kezdett terjedni.
Az egészségügyi tisztviselők szerint a járvány elterjedésének kockázata az ország gyenge egészségügyi infrastruktúrája miatt magasabb lehet, ezért azonnali intézkedésekre van szükség a járvány megfékezése érdekében.
Néhány hónappal korábban is volt egy rejtélyes betegség a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ami 143 ember halálát okozta. A hatóságok később megállapították, hogy valószínűleg a malária egy súlyos formája volt, de a szakértők azt mondták, hogy a betegség nemzetközi elterjedésének kockázata alacsony.
A malária rendkívül elterjedt betegség a Kongói Demokratikus Köztársaságban, egy jótékonysági szervezet szerint 30 millió embert érint, és 2022-ben közel 25 ezer ember halálát okozta. Abban az évben a Kongói Demokratikus Köztársaságban regisztrálták a második legtöbb maláriás esetet a világon Nigéria után.